Kdo by si nepřál světlý byt v novostavbě s velkými terasami a výhledem na Prahu. Mladý pár s malými dětmi požádal při zařizování obytného prostoru přesahujícího dvě stě metrů čtverečních o pomoc Jakuba Filipa Nováka, Danielu Baráčkovou a Veroniku Amiridis Menichovou ze studia No Architects

Uřízli kus obýváku

Rodina měla k dispozici velkorysý obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, ložnici a dětský pokoj. Další prostory a zákoutí vytvořili architekti.

„V rámci ozdravení dispozice jsme přehnaně monumentálnímu bytu nejprve uřízli kus obýváku a přidali pracovnu, hernu a pokoj pro hosty v jednom, abychom ho usadili do praktičtější polohy pro rodinné bydlení,“ popisuje Daniela Baráčková dispoziční změny.

Do posledního detailu je promyšlené zákoutí pro hry a spánek v dětském pokoji.Do posledního detailu je promyšlené zákoutí pro hry a spánek v dětském pokoji.Zdroj: Se souhlasem Studia Flusser

Rodina si však může kdykoli hlavní obytný prostor zase zvětšit. Stačí otevřít velké posuvné dveře, které umí zmizet za velkou knihovnou.

Architekti citlivě využili výrazné barvy, díky nimž má každý pokoj svou vlastní atmosféru. Kuchyně akcentuje světle modrou, ložnice jemné zemité tóny a dětský pokoj zářivou žlutou, které doplňují přirozené odstíny dřeva.

Hravým prvkem v hlavním obytném prostoru se stal zaoblený kuchyňský ostrůvek. Je částečně napojený na pódium pokryté dlaždicemi s výrazným dekorem, které ukrývá elektřinu a odtah digestoře. Pódium plní také další praktickou funkci. Umožňuje rodině pohodlný a bezpečný vstup na venkovní terasu, která je oproti podlaze v bytě položená výš.

Přízemí domu je díky rozměrným oknům po celém svém obvodu maximálně prosklené, což umožňuje pronikání odrazů slunce z vodní hladiny bazénků do vnitřních prostorů.
Sídlo firmy jako laboratoř. Na Valašsku stojí nejvyšší dřevostavba v Česku

„Součástí kvalitního architektonického návrhu by vždy měla být také vhodně zkoordinovaná technická infrastruktura. V tomto ohledu jsou interiéry do novostaveb vždy výzvou. Krom jiného je nutné se přizpůsobit právě omezením, která představuje již hotová technická infrastruktura, která obvykle následuje nějaká přímočará technická řešení,“ říká Jakub Filip Novák.

Odkazuje přitom na větrané kapotáže topných těles, už zmíněné skryté trasy digestoře či napojení médií, kterým bylo nezbytné se přizpůsobit.

Garsonka – projekt studia ORA.
Schovávaná ve skříni? Jde o skvělé řešení garsonky pro čtyřčlennou rodinu

Pražský byt architekti vybavili nábytkem navrženým na míru pokojům a jejich uživatelům, ať jde o jídelní stůl a lavici, šatnu či němého sluhu se zrcadlem, kuchyni, bar, pracovní stoly, ložnici nebo hrací kouty pro děti. Všechna funkční řešení jsou dotažená do posledního detailu, tvarově a materiálově sladěná. Výsledkem je vkusně odlehčený interiér, v němž se cítí všichni cítí dobře.