VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK ŽÁN

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Novém Kníně budou kurzy pro nezaměstnané ženy

Nový Knín - Vzdělávací a personální agentura ACZ připravila kurzy pro nezaměstnané ženy z okresu Příbram a Benešov. Kurzy jsou zdarma a uchazečky o zaměstnání při nich budou vyškoleny v prezentačních a komunikačních dovednostech jako jsou asertivita, zvládání stresu, příprava na přijímací pohovor, zpracování životopisu nebo sebeprezentace.

Děti se vyřádily na karnevalu v Rožmitále

Rožmitál /FOTOGALERIE/ - Kuchtíci, mušketýři, princezny, klauni, mravenečci, indiáni, bílá paní a spousta dalších postaviček byla k vidění na dětském karnevalu, který v sobotu uspořádala v rožmitálském společenském centru Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby.

Obecnici zaplnila spřežení v nápaditých převlecích

Obecnice /FOTOGALERIE/ - Nadšení sportovci i milovníci recese z mnoha koutů České republiky se zúčastnili v sobotu třicátého ročníku recesistického závodu lidských spřežení O zlatý nuget Bečánova v Obecnici na Příbramsku. Startovalo se tradičně na louce pod kopcem Třemošná.

Ceny do tomboly museli myslivci nejdříve ulovit

Rožmitál /FOTOGALERIE/ - Myslivecké sdružení Hubert Sedlice uspořádalo v sobotu v Kulturním domě ve Starém Rožmitále myslivecký ples. Konal se už podvanácté a ani tentokrát na něm nechyběla bohatá zvěřinová tombola.

Běžkaři vyrazili do zasněžených brdských lesů

Brdy - Milovníci zimních sportů vyrazili do brdských lesů. Běžkaři si tu v sobotu pochvalovali ideální podmínky.

Příbramská nemocnice pořádá Vánoční koncert

Příbram - Oblastní nemocnice Příbram pořádá pro své pacienty a zaměstnance, jejich blízké a všechny ostatní Vánoční koncert. Tato událost se stala už tradicí.

Unikátní Svatohorské schody ničí vandalové

Příbram /FOTOGALERIE/ - Svatohorské schody spojují město Příbram se známým poutním místem Svatá Hora. Zděné, zastřešené, 400 metrů dlouhé schodiště s 343 stupni bylo postaveno v roce 1728 podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Městem chodil Mikuláš, nechyběli ani čerti s metlami

Rožmitál /FOTO/ - Vousatý Mikuláš s berlou a košem plným dobrot, anděl s knihou, kde je zaznamenáno, jak se děti celý rok chovaly a hrůzostrašně vyhlížející čerti s metlami, připravení na malé hříšníky - v sobotu večer, tedy v předvečer svátku svatého Mikuláše, byly vidět skupinky v tomto složení na mnoha místech Příbramska.

Mikuláš, anděl a dva čerti přišli za dětmi

Buková u Rožmitálu /FOTOGALERIE/ - Na mnoho míst na Příbramsku v sobotu zavítal Mikuláš s čerty a andělem. V předvečer svého svátku přicházel nejen do domácností, aby zjistil, jak se děti v posledním roce chovaly, ale tyto postavy byly vidět i v ulicích a na dalších místech.

Osmdesátiletému seniorovi vzplálo za jízdy auto

Čelina - Technická závada může za požár osobního vozu Škoda Favorit, který začal hořet v sobotu ráno v obci Čelina na Příbramsku. Za jízdy tu vzplála osmdesátiletému řidiči palubní deska. Muž přitom utrpěl popáleniny v obličeji.

Nejzdatnější jedlíci se utkali v pojídání utopenců

Prosenická Lhota - V sále pohostinství v Prosenické Lhotě na Sedlčansku se utkali nejzdatnější jedlíci z Česka v hodinovém pojídání utopenců.

Sedlčanští vytvořili na náměstí další rekord

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Sedlčanští mají na kontě další rekord. V sobotu dopoledne se na náměstí v Sedlčanech sešlo nejvíce lidí s františkem. Bránou, kterou vyzdobil malíř Petr Sůsa, jich prošlo s vonným vánočním františkem 432. Uvedl to prezident agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek, který bděl nad regulérností rekordu.

Rožmitálský advent zahájil jarmark lidových řemesel

Rožmitál /FOTOGALERIE/ - Rožmitálský kulturní klub uspořádal v sobotu už podeváté velký jarmark lidových řemesel při příležitosti zahájení adventu.

Zadrželi distributora drog i muže, jenž osahával dívky

Příbram - Příbramská policie má za sebou další dva úspěchy. V policejní cele uvízl distributor drog a zadržen byl i pachatel, který obtěžoval před nedávnem malé holčičky a pokoušel se znásilnit dvě dívky.

Muzeum před Vánocemi otevře Hornický domek

Příbram - Hornické muzeum Příbram otevírá v předvánočním čase Hornický domek a Prokopskou štolu na Březových Horách.Připomíná v nich tradice a zvyky svátků, které patří k nejkrásnějším v roce. Akce s názvem Vánoce v Hornickém domku a nadílka v Prokopské štole potrvá letos od 7 do 18. prosince vždy od 9 do 15 hodin.

Snímek Bohumila Matějky zachycuje krásy jižních Brd

Příbram - Jižní Brdy je název nového DVD z dílny Bohumila Matějky z Křešína na Příbramsku.

Vysoká nemocnost uzavře příbramskou školu

Příbram - Žáci Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami budou mít v příštím týdnu chřipkové prázdniny. "Ve čtvrtek jsme zaznamenali 31 procent nemocných žáků, ředitel školy proto rozhodl o preventivním protiepidemickém opatření," uvedla zástupkyně ředitele Dagmar Moravcová.

Při havárii byla těžce zraněna jedenáctiletá dívka

Příbram - Jedenáctiletá dívka byla těžce zraněna při havárii, která se stala ve čtvrtek v podvečer na rozhraní Milínské a Alšovy ulice v Příbrami. Děvče srazil řidič s vozem Škoda Roomster. "Pro zraněnou holčičku letěl vrtulník, příčina vážné dopravní nehody se vyšetřuje, podle prvních informací dítě zřejmě vběhlo řidiči do cesty mimo přechod," informovala příbramská policejní mluvčí Lenka Pavlová.

Svatomartinské víno dorazilo také do Příbrami

Příbram - Jako každý rok přišlo se svátkem Martina do příbramských vináren a vinoték Svatomartinské víno.

Příbram dostala dotaci na dva měřiče rychlosti

Příbram - Dva měřiče rychlosti se už brzy objeví v ulicích Příbrami. Konkrétně budou umístěny v ulici Karla Kryla a v Balbínově. „Na pořízení dvou měřičů rychlosti, takzvaných radarů, jsme získali od Středočeského kraje dotaci ve výši 284 tisíc korun. Peníze jsou z krajského fondu dopravně – bezpečnostních opatření,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák.

Příběhy bezpráví zavítají i na Příbramsko

Příbram - V listopadu letošního roku se už popáté rozběhl projekt Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách, který pořádá společnost Člověk v tísni. Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách.

Dvě havárie na Příbramsku skončily tragicky

Příbramsko - V říjnu zemřeli při dopravních nehodách na Příbramsku dva lidé. Pět jich bylo zraněno těžce a třiatřicet lehce. Celkem bylo nahlášeno 68 havárií, což je o 83 méně než za stejné období loňského roku. Vyplývá to z policejní statistiky. Škoda na vozidlech se při říjnových kolizích vyšplhala téměř na 5,5 milionu korun.

Fanoušek hodil na hřiště v Příbrami dělobuch

Příbram - Z trestného činu výtržnictví je podezřelý třiatřicetiletý muž, který při sobotním fotbalovém zápase mezi 1. FK Příbram a SK Slavia Praha vhodil na hrací plochu dělobuch.

Čtyři mladíci skončili v policejní cele

Příbram - Tři osmnáctiletí mladíci a jeden devatenáctiletý skončili v policejní cele. V podvečer 28. října totiž před kulturním domem v Příbrami VII napadli dva muže.

Tři násilníci napadli před barem další tři muže

Příbram - Tři neznámí násilníci napadli v sobotu kolem čtvrté hodiny ráno tři muže ve věku 24, 25 a 50 let před klubem Béčko v Příbrami. Na místě zasahovala záchranka.

Keramická pec pomůže zlepšit stav postižených

Příbram - V centru sociálních služeb ALKA se uskutečnil slavnostní výpal nově pořízené keramické pece. Podařilo se ji získat díky nadaci a finančním darům. „Jsme velice rádi, že tuto keramickou pec máme, neboť naši klienti budou mít další možnosti rozvíjet své dovednosti.

Motocyklista spadl do potoka a utopil se

Hudčice - Úmrtím skončila havárie šestapadesátiletého motocyklisty, který jel na mopedu Jawa Babeta po silnici podél potoka v obci Hudčice na Příbramsku.

Makroekonom Sedláček přednášel v Příbrami

Příbram /FOTO/ - Okresní hospodářská komora pozvala společně s příbramskou pobočkou ČSOB do příbramského divadla mezi místní podnikatele Tomáše Sedláčka, v současné době hlavního makroanalytického stratéga ČSOB. Tomáš Sedláček je přes svůj mladý věk uznávanou osobností ekonomického života a má na kontě řadu prestižních zkušeností.

Opilý muž tvrdil, že spáchá sebevraždu s trhavinou

Příbram - V psychiatrické léčebně si zřejmě odpočine dvaapadesátiletý muž z Příbrami. Ten 16. října oznámil na policii, že 22. listopadu spáchá sebevraždu. Sdělil prý, že ji chce spáchat za pomoci čtyřiceti kilogramů trhaviny Perunit. A také, že to provede na místě veřejně přístupném.

Nehoda nedaleko Hluboše měla tragické následky

Příbramsko - Na Příbramsku se stala od pátku do neděle řada havárií. K nehodě za obcí Čím letěl vrtulník, nejtragičtější následky měla kolize nedaleko Hluboše před obcí Kardavec.

Děti obdivovaly u rybníku v Rožmitále velbloudy

Rožmitál - Velbloudi u Podzámeckého rybníku v Rožmitále nejsou vidět často. Snad jen, když do města zavítá cirkus. A právě Cirkus Astra se tu představil o víkendu. Pod svým názvem existuje od roku 1990 a na Příbramsku hostoval už několikrát.

Auto narazilo v neděli u Hluboše do sloupu

Hluboš - Na silnici mezi Hluboší a Příbramí havarovalo v neděli dopoledne osobní auto. Narazilo do sloupu. Při nehodě utrpěl podle našich informací jeden člověk lehčí zranění, druhá osoba byla s těžkými zraněními letecky transportována do pražské nemocnice.

V nemocnici se dočasně zavře oddělení transfúze

Příbram - Od pondělka 19. října bude dočasně uzavřeno v Oblastní nemocnici Příbram oddělení klinické hematologie a krevní transfúze včetně odběrového centra, kde lidé darují krev. Bude totiž zahájen proces přemístění tohoto provozu do nového pavilonu F.

V Příbrami se koná sbírka pro zrakově postižené

Příbram - Patnáctý říjen je Mezinárodním dnem bílé hole. Právě tento významný den je zvolen pro konání celonárodní sbírky ve prospěch výukových programů pro těžce zrakově postižené Bílá pastelka.

Knihovnice v Petrovicích mají letos v říjnu napilno

Petrovice /FOTOGALERIE/ - Říjen je pro knihovnu v Petrovicích na Sedlčansku opravdu perným měsícem. Kromě toho, že byla nominována do celostátní soutěže Knihovna roku 2009, pořádá v tomto měsíci také řadu akcí.

Žloutenka změnila Martinovi život na řadu týdnů

Příbram - Martin se po návratu z rodinné dovolené začal cítit unavený a nebyl ve své kůži. Považoval svůj stav za počátek běžné virózy a zahájil samoléčbu, která nezabrala. Neúčinkovala ani antibiotika následně předepsaná jeho lékařem. Po důkladném vyšetření doporučil lékař odběry krve, které potvrdily akutní formu žloutenky typu A.

V Příbrami začne cyklus Měsíc pro duši

Příbram - Knihovna Jana Drdy, Galerie Františka Drtikola a Kiwanis Club Příbram pořádají už podvanácté cyklus Měsíc pro duši. "Lidé se opět mohou setkat se zajímavými osobnostmi, navštívit programy, které, jak věříme, pobaví a přinesou i nové podněty k zamyšlení. Díky finanční podpoře Středočeského kraje, Ministerstva kultury ČR a města Příbrami za velmi příznivé vstupné," uvedla pracovnice knihovny Libuše Mlčochová. Vstupné na každý z pořadů je 60 korun, konají se v Galerii Františka Drtikola a začínají vždy v 18 hodin.

FOTO: Ve Dlouhé Lhotě byla tradiční Acrobatshow

Dlouhá Lhota - Na letišti ve Dlouhé Lhotě u Příbrami se v neděli konala tradiční Acrobatshow, která je současně memoriálem tragicky zesnulého vynikajícího českého akrobatického pilota Martina Stáhalíka.

Hasiči v Březnici slavili 130 let založení sboru

Březnice /FOTOGALERIE/ - Březničtí dobrovolní hasiči si v sobotu připomněli 130. výročí založení sboru. Program začal hodinu po poledni na náměstí vystoupeními a stužkováním praporů. Součástí oslav byly mimo jiné i prohlídky vystavené hasičské a záchranářské techniky a ukázky zásahů.

Na výstavě Nože 2009 zabavili celníci zbraně

Příbram - Česká inspekce životního prostředí se zabývá zbraněmi, které byly vystaveny na víkendové mezinárodní výstavě nožů a chladných zbraní Nože 2009 v příbramském kulturním domě. Inspektoři spolu s celníky tu zajistili zbraně vyrobené z částí živočichů, kteří jsou chráněni.

V nemocnici se pracuje na připojení nového pavilonu

Příbram - V Oblastní nemocnici Příbram začaly další stavební práce na připojení nově stavěného pavilonu C na současnou budovu D, tedy takzvaný monoblok. V tuto chvíli je již uzavřeno původní hlavní schodiště monobloku a využívá se schodiště nové.

Hlubošský zámek se otevře mimořádně ještě pětkrát

Hluboš - O památku, která už oficiálně ukončila provoz, se zvedla lavina zájmu návštěvníků.

V Příbrami zbývá vyměnit přes sedm tisíc řidičáků

Příbramsko - Úředníci mají obavy z náporu lidí, kteří přijdou se svými žádostmi těsně před termínem.

Odškodné řidičům může platit kraj

Příbramsko - Podle rozsudku ústavního soudu zodpovídá za škody na autech způsobené špatným stavem vozovky vlastník silnice. Rozhodnutí by se mohlo týkat i řidičů na Příbramsku.

Policie obvinila 13 lidí kvůli rozkrádání v Kovohutích

Příbram - Policisté z příbramské hospodářské kriminálky obvinili z krádeže a podvodu třináct lidí, kteří se podíleli na rozkrádání majetku ve firmě Kovohutě Příbram nástupnická. Jedná se o zaměstnance podniku, bezpečnostní agentury a dodavatelských firem. "Ve firmě docházelo během roku 2007 ke krádežím a podvodům s druhotnými surovinami, při kterých vznikla škoda přesahující půl milionu korun," uvedla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Manželská hádka skončila pobodáním

Sedlčany - Při slovní rozepři napadl v neděli večer v Sedlčanech manžel kuchyňským nožem svoji manželku. "Způsobil jí bodné zranění na zádech o hloubce tří centimetrů a poranil lopatku. Zraněná žena byla převezena na jednotku intenzivní péče v Příbrami," informovala příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Lucie Váchová se provdala za jachtaře Davida Křížka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Modelka a moderátorka Lucie Váchová, držitelka titulu Miss ČR 2003 se v pátek v poledne vdala. Po tříletém vztahu si rodačka z Příbrami vzala na zámku Zbiroh na Rokycansku jachtaře Davida Křížka. Byli zasnoubeni už od 1. listopadu 2007. Nyní přijala příjmení svého manžela.

Hlubošský zámek se uzavře, lze tam jít ještě v srpnu

Hluboš - Sobotní vernisáž a srpnová výstava je zatím poslední akcí pro veřejnost v hlubošském zámku. Poté bude provoz památky ukončen. Jestli se otevře příští rok znovu, není jasné.

FOTOGALERIE: Lidé přišli na policii se samopalem

Příbramsko - Půlroční zbraňová amnestie posledního července skončila. Lidé na Příbramsku při ní odevzdali přes sto zbraní. Šlo o pušky, revolvery, pistole a perkusní revolvery, tedy zbraně, které se používají pro lovecké, sportovní účely, na ochranu života a zdraví, ale objevily se i vojenské zbraně.

Mistrovství ve Zduchovicích je už za pár dní

Zduchovice - Mistrovství České republiky dětí & juniorů v parkurovém skákání a mistrovství České republiky pony - skoky & drezura se blíží. Budou se konat v Jezdeckém areálu ve Zduchovicích o víkendech od 14. do 16. srpna a od 21. do 23. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT