VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK CTIBOR

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Policisté zastavili přes dvacet nepřipoutaných lidi v autech

Příbramsko – Na území Středočeského kraje se ve dnech 12. a 16. března uskutečnila dopravně bezpečností akce v rámci mezinárodní organizace „TISPOL“, která sdružuje evropské policejní sbory v oblasti dopravní problematiky a je založena na předávání zkušeností a informací. Tentokrát byla akce zaměřena na kontrolu používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů.

Policie prosí o pomoci při pátrání

Příbram - Příbramští kriminalisté pátrají od 16. března po Pavlu Turčovi, narozeném 20. 5. 1976 a trvale bytem Tyršova 108, Příbram I. Okresní státní zastupitelství v Příbrami na něj vydalo 13. března předchozí souhlas k zadržení.

Havířské Velikonoce v hornickém domku na Březových Horách

Příbram – Tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí, to všechno připravili pracovníci Hornického muzea Příbram v expozici hornického domku na Březových Horách. Samotné činnosti si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet.

Zástupci lomu Skoupý se s Petrovicemi zatím nedohodli. Jednat budou dál

Petrovice – Na mimořádném zasedání zastupitelstva dne 19. března bylo k jednání pouze jedno téma, situace kolem vápencového lomu v osadě Skoupý. Jeho činnost podle zastupitelů už 20 let komplikuje život místním obyvatelům a nyní se přidala ještě obava o ztrátu zdroje pitné vody. Situaci přijel na zasedání řešit a vysvětlit nový jednatel společnosti Agir, která lom provozuje, Karel Chalupa. 

Od města si bude moci půjčit více subjektů

Příbram – Zastupitelé na posledním jednání zasedání zrušili Fond oprav a modernizace bytového fondu na území města Příbram (FOM) a založili nový Fond zápůjček města Příbram (FOZ). Důvodem změny bylo, aby veřejnost mohla finanční půjčku od města využít na širší škálu projektů než jen na opravu bytu. 

Dokument připomene 40. výročí požáru Svaté Hory

Příbram – Na konci dubna si připomeneme 40. výročí požáru, který zachvátil Svatou Horu a zcela zničil poměrně značnou část střechy. V současné době na toto téma vzniká dokumentární film v režii hasičů z Březových Hor, kteří s žijícími pamětníky natáčí jejich vzpomínky na tuto událost. Snímek bude představený u příležitosti letošního výročí požáru a stane se součástí připravované vernisáže.

Základní škola v ulici 28. října dostane nové odborné učebny a kabinety

Příbram – Nových moderních učeben a kabinetů se dočká Základní škola v ulici 28. října. Vzniknou v půdních prostorách školy. Vybudovat je umožní více jak třicetimilionová dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Ta pokryje 90% nákladů, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu. Celkové náklady se pohybují kolem necelých 38 milionů korun.

Z okolí Svaté Hory zmizelo jen kolem padesáti stromů

Příbram – O zlepšení pohledů na dominantu města rozhodlo vedení města už loni. To se neobešlo bez úpravy zeleně kolem svatohorského areálu. Cílem zásahu nebylo jen barokní památku zviditelnit, ale snížit také riziko úrazu jejích návštěvníků či ke zlepšení podmínek pro další existenci ponechaných stromů.

Modely z populární stavebnice vévodí Hvožďanům

Hvožďany - Výstavu modelů postavených z populární stavebnice Lego pořádá kulturní komise při a obec Hvožďany v prostorách čp. 16 na návsi. Tvoří modely „vlastní výroby“ od malých i velkých stavitelů z Hvožďan a okolí. A sešlo se jich opravdu hodně. Modelů je na 350 od 40 vystavovatelů nejen z Hvožďan, ale také třeba z Příbrami nebo Prahy.

Situací kolem ohrožení zdroje vody budou řešit zastupitelé Petrovic

Petrovice – Obec v současné doně řeší poměrně závažnou situaci a potenciální ohrožení strategického regionálního zdroje pitné vody pro obyvatele obcí Petrovice, Počepice a městyse Vysoký Chlumec, významného zdroje vody pro Pivovar Vysoký Chlumec.

Příbram pořádá další kurz sebeobrany pro ženy

Příbram - Stejně jako vloni, tak i letos pořádá Městská policie Příbram ve spolupráci s městem pro příbramské ženy a dívky od patnácti let kurz sebeobrany. Začíná 28. března a potrvá 10 týdnů.

Město chce investovat do osad, naopak digitalizace kina v plánu zatím není

Sedlčany – V letošním roce se město chce v rámci investic věnovat některým projektům v okolních osadách. Některé se mohou těšit na poměrně výrazné investice v letošním roce.

Čtyřicet projektů bojuje o milión korun z participativního rozpočtu

Příbram – Stále více měst umožňuje svým občanům rozhodovat o využití části peněz ze svého rozpočtu. Letos se k nim přidala i Příbram. Občané mohli od začátku ledna do konce února podávat návrhy do projektu Společně pro Příbram a aktivně se tak zapojit do rozhodování o tom, co se v jejich okolí bude dít. Pro první ročník projektu město vyčlenilo ze svého rozpočtu milion korun.

Usedl za volant pod vlivem

Kosova Hora - Dnes brzy ráno došlo na silnici I/18 v katastru obce Kosovy Hory k dopravní nehodě osobního vozidla. Příčinami byly mokrý povrh vozovky i to, že řidič před jízdou požil alkohol.

Rekonstrukce aquaparku zatím stále v nedohlednu

Příbram – Už víc jak dva roky se mluví o rekonstrukci a modernizaci příbramského bazénu. Přestože zastupitelé rozhodli o rozsahu oprav v rozsahu 250 milionů korun, tak už nyní se předpokládaná částka pohybuje kolem 300 milionů. Navíc nad celým projektem stále visí mnoho otazníků a ani zastupitelé nejsou v názorech k tomuto tématu jednotní.

Diskuze o obchvatu vyvolala u veřejnosti další otázky

Příbram /FOTOGALERIE/ – V současné době se opět hovoří o podobě jihovýchodního obchvatu města. Jeho nynější podoba vadí poměrně velké části obyvatel Zdaboře nebo osady Brod. Místní občané se obávají především zvýšení hustoty dopravy nebo hluku. Vedení města k tématu svolalo veřejnou diskuzi, která ale podle většiny zúčastněných vyvolala více otázek, než aby na ně odpověděla.

Rekonstrukce hlavní budovy knihovny si vyžádá stěhování a omezení provoz

Příbram – Hlavní budova Knihovny Jana Drdy v Příbram na náměstí TGM projde letos rozsáhlou rekonstrukcí. Jejím hlavním cílem bude instalace výtahu a zřízení bezbariérového přístupu. Pro návštěvníky knihovny to ale bude znamenat některé omezení a přesunutí části jejího provozu.

Vznikne letos cyklostezka do Bohutína?

Příbram - O propojení městské části Drkolnov s Bohutínem cyklostezkou se mluví několik let. Při posledním zasedání příbramských zastupitelů vystoupil bohutínský starosta Ladislav Turek s přáním, jestli by nemohla vzniknout ještě letos. A to i přestože tento projekt není součástí rozpočtu.

Městem se šíří fámy o kandidátech do voleb

Příbram – V České republice je vlastně před volbami pořád, takže si lidé pomalu zvykají i na tzv. permanentní volební kampaň, která vlastně nikdy nekončí, jen se mění to, kdo a kam kandiduje. V letošním roce nás na podzim čekají komunální volby a přestože politické strany ještě nemají hotové kandidátky, už se ve městě začínají objevovat „zaručené“ informace o tom, kdo bude za koho do zastupitelstva kandidovat.

Parkování v Příbrami by měly řešit barevné zóny

Příbram – Zaparkovat v centru města, ale i třeba na sídlišti je čím dál těžší. Vedení města proto zahájilo stavbu hned několika nových parkovišť. To největší z nich vzniklo u příbramské nemocnice, pojme až 122 automobilů a bude k němu zajíždět i jedna z linek MHD.

Chystaná oprava bazénu rozděluje zastupitele i veřejnost

Příbram – O rozsáhlé opravě příbramského bazénu se mluví už od roku 2016. Vše je ale zatím stále více méně jen ve fázi plánů, úvah a studií, ale i tak se předpokládaná cena z průvodně schválených 250 milionů korun už vyšplhala na částku kolem 300 milionů. Radnice sice doufá, že výběrovým řízením částku o něco sníží, ale nějaký výrazný posun to určitě nebude.

ADRA se přestěhovala do nového

Příbram – V bývalé budově Městských lesů Příbram nenalezli v poslední od útočiště jen oddíly skautů a pionýrů, ale nyní už také humanitární organizace ADRA. Kromě pracovníků organizace, zástupců města a několika slavnostních hostů se zahájení provozu účastnili také studenti z příbramských škol, kteří jsou zapojení do projektů ADRY. „Jsem rád, že se podařilo příbramskou pobočku přestěhovat, protože ty původní prostory byly malé a značně nevyhovující,“ řekl při prohlídce nových kanceláří ředitel organizace Radomír Špinka.

Dnešní zastupitelstvo bude zřejmě opět bouřlivé

Příbram – Dnes odpoledne v 16 hodin se opět sejdou na pravidelném zasedání příbramští zastupitelé, a přestože mají na programu pouhých 24 bodů, dá se očekávat, že na rozdíl od minulého zasedání, které netrvalo ani dvě hodiny, bude to dnešní podstatně delší. Důvodem může být několik bodů, u kterých se dají očekávat dlouhé a emočně vypjaté diskuze. 

V Lazsku se konal druhý ročník obnoveného masopustu

Lazsko /FOTOGALERIE/ – Sobotní zasněžené odpoledne patřilo v obci druhému ročníku obnoveného masopustu. Masopustní reje patří k tradicím konce zimy. Některé mají na Příbramsku tradici starou několik desítek let. Jsou ale také obce, kde se k těmto tradicím nyní vracejí. Jednou z nich je i Lazsko.

Areál Ševčinského dolu pošestnácté hostil havířský masopust

Příbram /FOTOGALERIE/ - V sobotu dopoledne navštívily tradičně areál Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách vyhlášené bohutínské maškary. Havířský masopust s lidovou veselicí v prostředí historických báňských objektů se na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města. 

Příbram v sobotu ožije hornickým masopustem

Příbram - V sobotu od 10 hodin pořádá Hornické muzeum Příbram tradiční havířský masopust s lidovou veselicí v prostředí historických báňských objektů Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách. Na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí se tato vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města.

Veřejnost se k jihovýchodnímu obchvatu může vyjádřit příští týden

Příbram – Občané místní části Zdaboř, od loňského podzimu spořádali dvě veřejná setkání, jejichž tématem byl nesouhlas s jihovýchodním obchvatem města. Ten se většině z nich v současné navržené podobě nelíbí. Starosta jim loni na podzim přislíbil veřejné projednání celého problému.

Díky spolku Radost příbramáčkům malé Anetce svitla naděje

Příbram – Spolek Radost příbramáčkům Jany Puklové v těchto týdnech hledá především finanční podporu pro osmiletou Anetku, která se narodila s vrozenou vadou oka. Spolek její rodině nabídl pomoc, protože jim bohužel byla zamítnuta žádost o příspěvek na péči a pojišťovna nehradí, ani nepřispívá na gázové čtverce, borovou vodu ani na roztok na ukládání oční protézky. Všechno si hradí rodina sama.

KRÁTCE: Hornický masopust, lego výstava či Czech Press Photo

Příbramsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT