Spor mezi ekonomy vystihují dva názory odborníků, které jsme nedávno otiskli v rubrice Hlasy. Tomáš Prouza vypočítává výhody a viní politiky z alibismu a malosti. O euru píše: „Většina argumentů proti je postavena na emocích. Euro prý vede ke zdražení. To není pravda, v žádné zemi, která zavedla euro, inflace nijak výrazně nevyskočila.“ Naopak Markéta Šichtářová vidí pouze těžkosti a s trochou ironie podotýká: „Bylo by fér zmínit také výhody přijetí. Bohužel mě však žádné nenapadají. Plytkosti typu snížení transakčních nákladů jsou jen plytkosti, nikoliv argumenty.“

Slíbený konec koruny

Euro je společnou měnou Evropské unie, některé státy si však v přístupových jednáních vymohly výjimku, například Dánsko. Jiné se zavázaly připojit, pokud splní kritéria, ale dosud se k tomu neodhodlaly, jako například Česko. Referendum, které se sedmasedmdesáti procenty vyhráli před dvaceti lety příznivci Unie, rozhodlo i o závazku přijmout euro. Kdy to bude, ale záleží na rozhodnutí našich politiků a Evropská komise nemá žádné prostředky, jak to vymoci.

Mezi nejčastěji zmiňované výhody zavedení společné měny patří zjednodušené podnikání pro firmy. Pro občany pak snížení nákladů při směně v zahraničí a nezávislost na kolísání kurzu. Eurozóna tvoří jádro Unie a přístup k ní může významně posílit postavení Česka v Evropě. Příznivci poukazují i na to, že sliby se mají plnit.

Odpůrci pak vidí v unijní měně posílení diktátu Bruselu. Země by se musela podřídit Evropské centrální bance. A musela by případně přispívat na záchranu krachujících států podobně, jako když eurozóna pomáhala Řecku. Často se také mluví o tom, že koruna je jedním z posledních symbolů naší státnosti, a proto by měla být zachována i přes náš závazek. Nepřátelé eura poukazují i na to, že při přechodu k němu obchodníci zvednou ceny.


Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.