Vysoké počty nově prokázaných onemocnění koronavirem na začátku týdne sice přestaly lámat rekordy, ve středu ale opět vyskočily na 15,7 tisíce. A výrazně přibývá i zemřelých. S nákazou v těle už zemřely více než čtyři tisícovky Čechů. Nejvíce jich skonalo v minulém týdnu, přes dvanáct set infikovaných. A data za první dny aktuálního týdne naznačují, že konečný součet bude v neděli podobně vysoký.

Poznámka: V případě dat v této infografice je nezbytné hovořit o "úmrtích s koronavirem". Jak uvádí ministesterstvo zdravotnictví, čísla pojednávají o "úmrtích osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni". 

Dvacátník i 104letá

Nejmladším člověkem, který v Česku zemřel v souvislosti s koronavirem, byl teprve sedmadvacetiletý muž z okresu Plzeň-jih. Nejstarší oběti, ženě z Prahy, bylo 104 roků. Vyplývá to z podrobných údajů zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví na základě hlášení hygienických stanic, které Deník zanalyzoval.

Zdravotníci pečují o pacienta s koronavirem. Ilustrační foto
Nemocnice v Česku se kvůli covidu plní: Známe jejich aktuální kapacity

Více než polovina zemřelých byli osmdesátníci a starší. Další dvě pětiny obětí byli lidé mezi šedesátkou a osmdesátkou.

Na Čechy mladší šedesáti let tak připadá jen necelých pět procent úmrtí.

Ochránit seniory

Z toho plyne, že zásadní je ochránit před nákazou zejména starší. To se ale v současnosti nedaří, v nemocnicích jich teď končí čím dál víc.

„Věk přijímaných pacientů v poslední době výrazně stoupl z průměrných 65 na zhruba 70 let. Je to důkaz toho, že opravdu máme co do činění s velkým problémem v oblasti seniorní populace,“ přiznal i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Od včerejška začalo platit nařízení o plošném testování v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Testy by se u klientů i personálu měly opakovat každých pět dní.

Pacient s covidem. Ilustrační foto
Počet zdravotníků s covidem rychle roste. Do práce musí i ti v karanténě

První vyšetření se přitom má uskutečnit nejpozději do příští středy. Včera domovy seniorů stále čekaly na dodávky testů od zdravotních pojišťoven.

Zranitelní muži

Co se týče pohlaví, i v České republice platí, že s koronavirem umírají více muži (58 procent) než ženy (42 procent). Ve věkové skupině mezi šedesáti a osmdesáti lety je rozdíl ještě mnohem markantnější.

V regionálním členění platí, že krajem s nejvíce úmrtími je Praha, naopak nejlépe si v absolutním počtu stojí Liberecký kraj.