PŘÍBRAMSKO

Běh pro Křídla

Kdy: 16.9. registrace od 9:30 do 11 hod
Kde: park Červený Hrádek u Sedlčan
Za kolik: od 100 korun
Proč přijít: Podpořit dobrou věc mohou lidé na pátém ročník Běhu pro Křídla, který se uskuteční tradičně třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září na Červeném Hrádku. Registrace bude probíhat na místě od 9:30 do 11 hodin nebo již nyní on-line. Trasa má 5 km a běh není podmínkou. Tradičně se této akce účastní rodiny s malými dětmi, včetně těch v kočárcích, nebo i senioři. Někdo běží opravdu na čas, překonává soupeře, ale i svůj čas z předchozích ročníků. Někteří si 5 km dlouhou trasu projdou na pohodu. Připraveno je občerstvení a dílničky pro děti.

Farmářské trhy

Kdy: 16.9. 8 – 12 hodin
Kde: Dvořákovo nábřeží, Příbram

Proč přijít: Na Dvořákově nábřeží se v sobotu konají farmářské trhy. V nabídce nebudou chybět sýry, uzeniny, květiny, ovoce, zelenina, ale i pivo nebo burčák.

Dny evropského dědictví

Kdy: 16. 9. 2023 9:00 - 21:30
Kde: Všechny areály a pobočky Hornického muzea Příbram
Za kolik:  1Kč

Všechny areály i pobočky Hornického muzea Příbram budou v sobotu 16. 9. v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny veřejnosti za symbolické vstupné 1 Kč. Muzeum na tento den připravuje kromě běžných prohlídek také  doprovodný program, ve kterém si to své najdou děti i dospělí. Těšit se můžete například na zábavně naučnou stezku na téma „Památkové objekty v průběhu času“, která povede mezi Ševčinským dolem a dole Anna, texty a fotografie v exteriéru přibližující proměny hornických památek v čase, komentovanou prohlídku nové výstavy s názvem Zapáleni pro zápalky (začátek v 17:00 na dole Vojtěch), po jejímž skončení mohou zájemci pokračovat na večerní prohlídku historického podzemí

Chybět nebudou ani speciální večerní prohlídky pro rodiny s dětmi od 6 let s pátráním po tajemství starých dolů a luštěním záhadných zpráv z minulosti. (začátek v 18:30, 19:00, 19:30,20:30 a 21:00. Nutná předchozí rezervace na čísle 318 630 149)

Více na ZDE.

Fotogalerie: Hornické muzeum Příbram se připojí k programu Muzejních nocí

Ukliďme Česko – Ukliďme Dobříš

Kdy: 16. 9. 9:00
Kde: sraz je před radnicí

Dobrovolníci v sobotu vyrazí uklidit své město. Rukavice a pytle jsou zajištěny. Sraz je v 9 hodin před radnicí na Mírovém náměstí.

Dobříšské večery hudby

Kdy: 17. září 2023 od 19 hodin
Kde: kostela Nejsvětější Trojice, Dobříš
Za kolik: 250 korun, děti a studenti mají vstup volný

V kostele Nejsvětější Trojice se v neděli koná koncert souboru MUSICA PODBERDENSIS. Ve složení Pavel Kopecký a Veronika Kopecká housle, Ondřej Palkovský - viola a Ondřej Kopecký - violoncello, uvedou kvarteta předních českých skladatelů. Nabídnou Smyčcový kvartet B dur od moravského skladatele, dirigenta a houslisty Pavla Vranického. Pro nadcházející svátek českého knížete a patrona naší země svatého Václava připravili skladbu Josefa Suka (houslisty, skladatele, pedagoga, žáka a zetě Antonína Dvořáka), Meditace na staročeský chorál “Svatý Václave”.Třešničkou na dortu bude Dvořákův Smyčcový kvartet Fdur, uváděný též jako “Americký”, od jehož vzniku uběhlo letos již 130 let.

MĚLNICKO

Mělnické vinobraní

Kdy: od pátku 15. září do neděle 17. září, od 14.00
Kde: Mělník
Za kolik: 250 až 450 korun
Mělnické vinobraní je jedním z nejstarších a největších vinařských festivalů v České republice! Připraven je třídenní kulturní program, několik scén, historický průvod, divadlo, hudba a především ochutnávky vína. Z nejznámějších jmen vystoupí například kapela UDG, Slza, Vojta Dyk, Pokáč či Ben Cristovao.

Mělnické vinobraní. | Video: Deník/Michal Bílek

Oslavy na zámku v Dolních Beřkovicích

Kdy: v sobotu 16. září a neděli 17. září, od 13 hodin
Kde: Zámek Dolní Beřkovice
Za kolik: neuvedeno
Zámek v Dolních Beřkovicích se v rámci Dnů evropského dědictví se po dlouhých letech otevře návštěvníkům. Příchozí se mohou těšit na nejen na prohlídky, ale také na mažoretky, zádušní mše v kapli či koncert Pražského kytarového kvarteta. V neděli se uskuteční vzpomínkové odpoledne v usedlosti č.p. 39.

Podzimní farmářské trhy

Kdy: v sobotu 16. září, od 9.00
Kde: Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou
Za kolik: zadarmo
První z podzimních farmářských trhů. Konají se na Palackého náměstí od 9. do 12. hodiny.

Fotogalerie: Poslední farmářské trhy roku 2022 v Kralupech nad Vltavou

BENEŠOVSKO

Open Door Hospital a Ferdinand fest 7.

Kdy: sobota 16. září, od 16.00
Kde: Pivovar Ferdinand
Proč přijít: Sedmý ročník hudebního benefičního festivalu Nemocnice Rudolfa a Stefanie se odehraje v sobotu 16. září v Pivovaru Ferdinand. Akce připomíná 125. výročí založení benešovské nemocnice. Vstupné je zdarma. V rámci benefice mohou návštěvníci přispět dobrovolným příspěvkem v minimální hodnotě  padesát korun, za který získají originální festivalový odznáček. Výtěžek bude věnován na oddělení dlouhodobé ošetřovatelské péče na nákup arteterapeutických pomůcek. Během dne vystoupí Pohoda team, Majda Č ejková a Č ejka band, Blaženka rock, V.I.T Band a Scorpions revival.

Víkendová slavnost na Konopišti: Kryštof – poutník, mořeplavec a dobrodruh

Kdy: 16. a 17. září
Kde: Zámek Konopiště
Proč přijít: Víkend před svátkem Kryštofa je na zámku Konopiště věnován nejznámějším nositelům toho jména a především slavnému mořeplavci Kryštofu Kolumbovi. Hlavní část slavnosti bude připravena ve Střelnici - zajímavá interaktivní expozice ze zámeckých sbírek, na nádvoří budou moci návštěvníci ochutnat dobroty, které se dostaly do Čech z Ameriky. V příkopu se budou volně pást ušlechtilí koně.

BEROUNSKO

Evropské minerální dny

Kdy: v sobotu 16. září
Kde: Muzeum Českého krasu
Za kolik: zdarma
Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody, Muzeum Českého krasu v Berouně a Správa CHKO Český kras připravili v rámci akce Evropské minerální dny již tradiční exkurzi do aktivních vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby kombinovanou s návštěvou geologicky zaměřených expozic muzea.

Vinobraní v Levandulovém údolí

Kdy: v neděli 16. září od 10.00
Kde: Levandulové údolí, Zdice - Chodouň
Příchozí ochutnají levandulový sekt, levandulové, bezové nebo jahodové mojito alko i virgin, vína z Moravy a Čech. Nebudou chybět chuťovky k vínu a další občerstvení. Připravena je stezka tradicemi a rexal v tančírně.

Fotogalerie: Levandulové údolí v Chodouni

Svatoludmilská pouť

Kdy: 15. - 17. 9.
Kde: Tetín
Za kolik: zdarma

Svatoludmilská pouť začne v pátek 15. září a potrvá až do neděle 17. září 2023. Chybět nebudou koncerty, programy pro děti, oslavy burčáku, divadlo, kino ani výstava. Vrcholem bude sobotní poutní mše, po které místní obyvatelé slavnostně odhalí nový název náměstí 9. května, které nově ponese jméno náměstí Kněžny Ludmily.

BOLESLAVSKO

Průvod králů

Kdy: sobota 16. září, 15.00
Kde: Muzeum Mladoboleslavska, Mladá Boleslav
Proč přijít: Průvod skoro dvou desítek českých králů z období středověku, samozřejmě s královnami, následníky či dvorními dámami a rytíři, se odehraje v sobotu 16. září v Mladé Boleslavi. Na hradním nádvoří bude ležení krále Jana Lucemburského. Královskou družinu doprovodí kejklíři, šašci a hudebníci.

Varhanní koncert v kostele sv. Jakuba 

Kdy: sobota 16. září, 16.00
Kde: Kostel sv. Jakuba, Mnichovo Hradiště
Proč přijít: Děkanský varhanní kostel sv. Jakuba v Mnichově Hradišti bude v sobotu 16. září od 16 hodin hostit varhanní koncert. Na historické chrámové varhany zahraje Petr Tomeš.

KLADENSKO

Taška fest

Kdy: v sobotu 16. září, od 11 hodin
Kde: Hornický skanzen Mayrau
Za kolik: vstupné dobrovolné
Jubilejní 10. ročník tradičního, více žánrového festivalu Taška Fest je nesoutěžní přehlídkou prací amatérských i profesionálních divadelních souborů, filmů, na kterých se aktivně podílejí lidé s mentálním a kombinovaným postižením mezinárodního filmového festivalu Mental power, hudebních vystoupení žáků kladenských a Středočeských Základních uměleckých škol, hudebních skupin ze Středočeského kraje a České republiky. Festival se bude konat v termínu Dnů evropského dědictví, tudíž prostory Hornického skanzenu jsou otevřeny pro všechny návštěvníky zdarma. Připravena je i speciální trasa pro vozíčkáře a nevidomé.

Taška Fest 2022 na Mayrau | Video: Jitka Krňanská

110 let fotbalu v Zákolanech

Kdy: v sobotu 16. září, od 9 hodin
Kde: Fotbalový stadion Aloise Vašátka v Zákolanech
Za kolik: neuvedeno
Po celý den je připravený program včetně několika utkání. Na závěr dne se uskuteční taneční zábava s kapelou Big rock.

Ve Slaném se koná Dařiště

Kdy: v sobotu 16. září, od 9 hodin
Kde: Knihovna Václava Štecha ve Slaném
Za kolik: zadarmo
Přijďte (se) obdarovat. Darovat do Dařiště můžete cokoli, o čem si myslíte, že někomu jinému udělá radost. Nebo si přijďte vybrat vy a udělat si radost sami sobě. Toto se děje bez peněz a není ani nutná výměna.

KOLÍNSKO

150. výročí založení svobodné obce baráčnické v Kolíně

Kdy: sobota 16. září
Kde: Kolín
Proč přijít: Oslava 16. září připomene 150. výročí založení svobodné obce baráčnické v Kolíně. Ve 14.00 vyjde baráčnický krojovaný průvod městem, v jehož čele mohou spatřit i dobové prapory jednotlivých žup a obcí.  Průvod vyjde od Městského společenského domu v Kolíně a jeho trasa povede z náměstí nahoru Kouřimskou ulicí, přes kruhový objezd do ulice Politických vězňů. Dále bude průvod pokračovat Pražskou ulicí zpět na náměstí. Do kroku nám bude vyhrávat Městská hudba Františka Kmocha.  V případě hezkého počasí bude se na závěr průvodu na Karlově náměstí tančit česká beseda. 

Zažít město jinak

Kde: Masarykův most, Kolín
Kdy: sobota 16. září, od 14 hodin
Proč přijít: První sousedská slavnost Zažít město jinak v Kolíně bude mít téma Hoďme ulice do gala. Příchozí si užijí „starý most“ bez aut, posedí u stolů s květinami a živou hudbou. „Přineste si občerstvení a pohostěte ostatní nebo využijte nabídku našich stánků. Sejděte na ostrov pod mostem, navštivte hydroelektrárnu, Práchovnu nebo se projeďte lodičkou mezi mostem a ostrovem,“ stojí v pozvánce na webu města. Kdo si na místě zakoupí lokální květiny, podpoří tím Domácí hospic Srdcem.

KUTNOHORSKO

Dny evropského dědictví

Kdy: 16. a 17. září
Kde: Kutná Hora a okolí
Proč přijít: Památky v Kutné Hoře a okolí, včetně chrámu svaté Barbory a sedleckého areálu, se o víkendu otevřou návštěvníkům zdarma nebo za snížené vstupné v rámci Dnů evropského dědictví. Návštěvníci se mohou těšit na doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, výstav i ukázek řemesel.

Kutnohorský festival sportu

Kdy: 15. a 16. září
Kde: areál sportovní haly Klimeška a Kutnohorské plovárny, Kutná Hora
Proč přijít: V rámci kutnohorského festivalu sportu se v pátek a v sobotu v areálu sportovní haly Klimeška a Kutnohorské plovárny představí místní sportovní kluby. V sobotu budou vyhlášena Sportovní srdce Kutné Hory, ocenění pro mladé sportovce do 18 let, nejen za sportovní výkony.

NYMBURSKO

Múzy na Valech aneb tržiště umění

Kdy: sobota 16. září, od 15.00
Kde: Okolí Vodárenské věže, Nymburk
Proč přijít: Okolí Vodárenské věže bude patřit umělcům. Příchozí se mohou těšit na krátké výstupy na více než pěti pódiích. Těšit se mohou na beatbox, divadlo (pouliční a taky loutkové), pantomimu, tanec, zpěv, nový cirkus ve výškách, pantomimu, slam poetry i special Light show a spousty zábavy pro děti i dospělé.

Gloriet Fest

Kdy: sobota 16. září, od 13.00
Kde:  zahrada u kulturní památky Altán Gloriet, Poděbrady
Proč přijít: Zahrada u Altánu Gloriet bude v sobotu 16. září hostit benefiční multižánrový festival Gloriet Fest. Vystoupí Rozálie ft. Filip Zubák, Tamara, Green Smatroll či Bar’s Brothers a Bezjacku. Návštěvníci se mohou těšit i na domácí jídlo, pivo z místních malých pivovarů nebo antikvariát s knihami a deskami, malování na obličej nebo výtvarné dílny.

RAKOVNICKO

Jezdecké hry v Pšovlkách

Kdy: 16. 9. od 10 hodin
Kde: Jezdecký areál v Pšovlkách
Za kolik: Vstupné dobrovolné
Proč přijít: Jezdecký areál Pšovlky zve na den plní koní a sportovní atmosféry. Na programu bude jízda zručnosti, mladý workér, parkur a hobbyhorsing.

Jaroslav Uhlíř v pivovaru Olešná

Kdy: 16. 9. od 14 hodin
Kde: Pivovar Olešná u Rakovníka
Za kolik: Neuvedeno
Proč přijít: V sobotu 16.9. na Olešnou zavítá Jaroslav Uhlíř s kapelou. Koncert sice odstartuje v 18 hodin, ale od 14 hodin pivovar připravuje doprovodný program pro děti, kdy nejmladší si budou moct vyzkoušet jízdu na koních, nakrmit kozlíky nebo obdivovat jezdecké umění kovboje Ládi Špáni. Bude pro ně taky připraveno spoustu her a soutěží.