Odledněné území ostrova Jamese Rosse má charakter polární pouště. Na první pohled se zdá, že taková krajina je úplně bez života. Převládá tu hnědá barva a snad všechny odstíny šedi. Stačí ale zamířit k nějakému potoku a ocitnete se v obklíčení zelených mechů. Příjemná změna.  

Nejtypičtější zvířata můžete spatřit i nedaleko od české vědecké stanice J. G. Mendela. Tady asi zklamu ty čtenáře, kteří se ptali v anketě, jestli a jak si dáváme pozor na lední medvědy. Tady na ně opravdu nenarazíme. Žijí totiž jen na opačné polokouli, v arktické oblasti, na severu.

Divoká Antarktida. Podívejte se na jedinečný dokument o místní fauně:

Zdroj: Youtube

Tučňák mezi kontejnery

Zklamu i ty, kteří se těšili na popis davu stoicky přihlížejících tučňáků, a snímky z jejich obrovské kolonie. Na ostrově Jamese Rosse žádná větší tučňáčí kolonie neexistuje, a dosud se na nás přišel podívat jen jeden tučňák kroužkový. Večer se prošel kolem hlavní budovy a druhý den zkontroloval situaci mezi kontejnery. Zjistil, co se tady děje, a už jsme ho víckrát neviděli. 


Za pěkného počasí se na pláži u stanice vyhřívají tuleni Weddellovi. Pokud nás z dálky vůbec zaregistrují, tak na chvíli zvednou hlavy, krátké vyčkávání, a už zase spí.   

Na rozdíl od mírumilovného a pomalého tuleně je lachtan antarktický bleskurychlý. Malá nepozornost při chůzi po pobřeží a nenápadný balvan na pláži se změní v probuzeného lachtana chránícího s vyceněnými zuby svoje teritorium.

Zapomeňte na cirkusového ploutvonožce žonglujícího s míčem. Před místním lachtanem je třeba být obezřetný a sledovat ho jen z větší vzdálenosti.

SKUA - letecká společnost

Ptačí říše je tady nejvíc zastoupena chaluhou antarktickou (Catharacta skua). Predátor velikosti havrana, hnědě zbarvený s bílými pruhy na křídlech.

S hnízdem se nezatěžuje. Důležité je takové místo, ze kterého má dobrý přehled o okolí. Pár vychovává jedno až dvě mláďata. Při přiblížení k hnízdu rodiče už z velké vzdálenosti  vydávají varovný křik. Jste vetřelcem v jejich teritoriu. Jejich let? To je oslava volnosti. Kdybych tady zakládal leteckou společnost, pojmenoval bych ji SKUA (tj. anglický název chaluhy jižní). 

Začátek opravy střechy hlavní budovy české vědecké stanice Johanna Gregora Mendela na Antarktidě.
Oprava střechy na Antarktidě: Je to jako brigáda na paneláku s výhledem na kry

SKUA létá za každého počasí. Parádní firemní slogan! Viděl jsem chaluhy létat ve vichřici, létají za sněhových vánic. Sníh, který vítr žene nízko nad zemí, jim nevadí. Prohnou nad sebou křídla a přistanou přesně na místě, které se rozhodly prozkoumat. Nedělám si ale o nich žádné iluze, protože tuším jak nemilosrdný je tak inteligentní dravec třeba poblíž kolonie tučňáků, když se líhnou mladí.