Nektarem lidstva je kultura a sem patří i divadelní představení pro děti karlovarského hudebního divadla. Pohádka O Balynce, dobrém štěněti má lehký environmentální podtext, připomínající dětem základní principy domácího třídění odpadu. Tento fenomén, jehož se Česká republika v rámci EU, zhostila na jedničku, tvoří nedílnou součást výchovy mladého Čecha.

Toto město žije kulturou a nejinak tomu bylo v útulném divadelním sále, kde nejmenší diváčci spolupracovali s jevištěm od začátku do konce obou představení. A možná dnes v publiku seděli budoucí velikáni národa. Zde Jakub Jan Ryba našel nejenom místo svého posledního odpočinku, ale rovněž kostel, ve kterém se prvně na Vánoce rozezněla jeho slavná Česká mše vánoční. A bylo jaro, díky za něj, a soubor naložil scénu k transportu do dalšího místa konání představení, při plzeňských Dobřan.

Jaro v březnické škole přivítali se vší parádou a ve veselých barvách.
Jaro přivítali v březnické škole se vší parádou a ve veselých barvách

V roce 2024 se bude konat více jak 150 divadelně animačních aktivit po celé České republice. Budou to představení ekopohádek O Balynce, dobrém štěněti, O vodníku Pačískovi, O prasátku Arturovi a další, které mají ve svém druhém plánu podněty a informace o správném způsobu třídění odpadu. Pohádky budou odehrány v divadlech, kulturních zařízeních, ale také na hradech a zámcích a při příležitostech realizace různých open air kulturních a sportovních aktivit, na kterých se dá očekávat účast velkého množství dětí.

Divadelní představení jsou připravována v sofistikovaném oblouku příprava-realizace-evaluace-praxe, díky němuž se dostanou informace o správném třídění skrze děti také do českých domácností. Česká republika patří mezi evropskou špičku ve třídění odpadu, přesto ještě přibližně 30 % populace může svůj postoj ke třídění výrazně zlepšit.