Poznejte tradice adventu, Vánoc v Čechách a Ledru. Již 6. rokem přibližuje společné tradice projekt betlémářů z Příbrami a Valle di Ledro. Frontová linie vyhnala obyvatele za 1. světové války z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství. V letošním roce byly představeny betlémy nejen z Čech a Itálie, ale pro děti byla zároveň připravena výtvarná soutěž.

Obrázky a dopisy pomáhaly během 1. světové války šířit naději a porozumění ve válčící Evropě. Podobně je tomu dnes, kdy je Evropa zasažena ruskou agresí na Ukrajině. Letos do války sužované Ukrajiny zašleme vystřihovací betlémy ze Svaté Hory, omalovánky a pastelky pro děti.

V době 1. světové války děti z Valle di Ledro děkovaly obyvatelům Příbrami za všechny krásné dárky. Srdce italských dítek si získali tím, že připravili vánoční stromek, svíčky a další drobné dárky, tak vypadala vánoční nadílka během války v roce 1915. Během příprav na letošní Vánoce vyzval papež František nás všechny, abychom nezapomínali na děti na Ukrajině a na ty, které trpí nespravedlností i jinde ve světě.

Výstava potrvá ještě do 2. února v Příbrami na Svaté Hoře a v italském Valle di Ledro. Pak budou vybrány nejkreativnější práce ve čtyřech kategoriích. Děti se mhou těšit na zajímavé ceny od Středočeského kraje, Spolku pro tradiční Vánoce - Náš Ježíšek, poutního místa Svatá Hora a dalších.

Autor: Josef Hovorka