Město rukavic vytváří český rekord: největší prstovou rukavici

Muzeum Dobříš se už na základě svého jména snaží představovat velkolepé události, činy a osobnosti, které byly a jsou pro město výjimečné a svým významem přesahují i jeho hranice. Na sklonku podzimu se expozice rozloučila s výstavou Dobříš v knize rekordů představující český rekord z Dobříše, a to v podobě největší prstové rukavice o obvodu 12x12 metrů. Tu společně vytvořili dobříšáci zhruba před deseti lety při příležitosti 760 let od historicky první zmínky o Dobříši. Odborně vystřiženou látku od bývalých dobříšských rukavičkářů sešili účastníci Májových slavností pomocí stužek v městských barvách – bílé a modré. Na stužky pak lidé připojovali svá přání Dobříši do dalších let.

Dobříš v hledáčku Jitky Vackové

Tento unikátní exponát byl v muzeu k vidění spolu se speciální sbírkou obrazů dobříšské malířky Jitky Vackové, která pracuje zejména s olejovými barvami. Maluje krajiny a města i zátiší a abstrakce. V muzeu byla k vidění sbírka protínající její tvorbu, a nainstalovány dokonce byly již prodané obrazy - zapůjčené ze soukromých sbírek. V rámci výstavy se Jitka Vacková také stala patronkou úspěšného doprovodného programu Umění (k) dětem, v jehož rámci se zapojené třídy základních škol z okolí Dobříše pustili do vlastní umělecké tvorby. Někteří se věnovaly autorské práci a dokázaly na plátnu zanechat svá oblíbená místa, jiným stály vzorem obrazy Jitky Vackové, a tak vznikly i úžasné reprodukce jejích obrazů. O dětskou kolekci byla výstava doplněna v polovině léta.

To nejlepší na konec?

Zvyklostí bývá výstavy otvírat slavnostní vernisáží. Tato výstava o to však byla v důsledku koronavirové pandemie ochuzena. Co se nezdařilo zpočátku, povedlo se ale na konec, a tak vznikla dernisáž.

Nádvoří za Kopáčkovým domem ožilo pod moderátorskou taktovkou Karla Čiháka a energetickou hudbou v podání dobříšských kapel Strangers a AsBest. O srandu u her a soutěží pro děti se postaral spolek Provas. Po celé odpoledne probíhalo pomalovávání lesních laviček darovaných od firmy Lesy Colloredo-Mannsfeld, s.r.o. se speciálním hostem nejmladší dobříšskou skautkou – Juditkou. Přímo v expozici pak byl vytvořen speciální fotokoutek z rekordně největšího rámu vyrobeného z papírových roliček, jehož autorkou je dobříšská rodačka Taťjana Krechová a který je součástí stále expozice v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, se kterým se Muzeu Dobříš podařilo navázat zajímavou spolupráci. Nechybělo skvělé občerstvení a perfetkní servis od Kavárny Na Půdě. Poděkování patří manželům Vackovým, kteří se aktivně zapojili do realizace i režie výstavy. A další poděkování by mělo zaznít pro město Dobříš, za dlouhodobou podporu, spolu s řadou dalších partnerů a podporovatelů i návštěvníků.

Muzeum Dobříš v tuto chvíli nabízí unikátní výstavu Josef Vitásek: 99 let dobříšské kopané. A těší se na vaši návštěvu.

Kristýna Rottová