Od středověku až po současnost lidé vždy nacházeli způsoby, jak pomáhat méně šťastným. Tato tradice solidarity a vzájemné pomoci je něčím, na co můžeme být právem hrdí. Jednou z nejvýznamnějších postav v dějinách české charity je svatá Anežka Česká. Ve 13. století založila v Praze špitál a klášter Na Františku, kde se starala o chudé a nemocné.

Její odkaz žije dodnes a inspiroval mnoho dalších lidí k pomoci druhým. V době první republiky vznikaly různé spolky a organizace věnující se sociální péči. Například Československý červený kříž, založený v roce 1919, se stal významnou charitativní organizací té doby.

Inspiraci k pomoci druhým můžeme najít i v dětské literatuře. Známé komiksové postavy spisovatele Jaroslava Foglara, Rychlé šípy, pravidelně pomáhaly lidem v nouzi. Ať už tím, žen hoši darovali své úspory uprchlíkům z pohraničí nebo zorganizovali vánoční nadílku pro chudé děti. Jejich příklad nám připomíná, že každý může přispět k lepšímu světu, bez ohledu na svůj věk nebo možnosti.

Ale co vlastně charita znamená dnes? Je to jen o penězích a velkých organizacích? Nebo je to něco víc? Při pohledu na práci organizací jako Charita Česká republika, Člověk v tísni nebo Nadace Terezy Maxové dětem vidíme, že charita je o mnohem více než jen o finančních darech.

Je to o lidském přístupu, empatii a ochotě věnovat svůj čas a energii pro dobro druhých. Charita nám umožňuje vidět za hranice našeho vlastního světa. Učí nás vnímat potřeby druhých a uvědomovat si, že jsme součástí větší komunity. V době, kdy se společnost zdá být stále více rozdělená, může být charita mostem, který nás spojuje.

Příbram je městem, kde charita má své místo. Najdeme zde bohatou síť organizací a spolků, které neúnavně pracují pro dobro místní komunity. Patří mezi ně Radost příbramáčkům, Charita Příbram, Dobrovolnické centrum ADRA Příbram, Farní charita Příbram, Babíkov z. s., Senior point Příbram, Fit senior Příbram, Magdaléna, o. p. s., Oblastní spolek Český červený kříž Příbram, NZDM Bedna, Dobrovolnické centrum Oblastní nemocnice Příbram, a.s., Člověk v tísni, o.p.s. – Příbram, Alka, o.p.s., Sociálně terapeutická dílna (Příbram) - Nažlovický zámek a Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Pod poslední jmenovanou organizaci patří nízkoprahové denní centrum a noclehárna, středisko terénních služeb, azylový dům, občanská poradna a další. Tento výčet však zdaleka není úplný. Ve městě je také velké množství firem, podniků, rodin i jednotlivců, kteří neváhají pomoci potřebným, ať už finančním darem, potravinami, ošacením nebo osobně.

Mezinárodní den charity je tedy nejen připomínkou důležitosti dobročinnosti, ale také výzvou k akci. Je to den, kdy se můžeme zamyslet nad tím, jak můžeme přispět k budování soudržnější a soucitné společnosti. Protože v konečném důsledku charita není jen o pomoci druhým - je to cesta k lepšímu já a lepšímu světu pro všechny.