Naplánovali jsme řadu představení s představou, že teď už nás nemůže nic zastavit. A zastavilo, a nejen nás. Najednou byly naše starosti něčím naprosto zanedbatelným. Omezení, zavřené hranice (doufali jsme, že to nebude jako posledně na 40 let). Představení se rušila jak na běžícím pásu. Nikdy jsme neměli v jednom roce tolik termínů na premiéru. Na představení bez diváků jsme si netroufli, bez jejich reakcí hrát neumíme. Je to něco jako milostný akt v jednom, je to sice hygieničtější, ale něco tomu prostě chybí (rouška a rukavice. 


Nakonec se nám přeci jen poštěstilo a povedlo se nám v období "delšího vodítka" (PES vlídnější), odehrát tři představení v exteriérech, z čehož dvě propršela, ovšem naši stateční diváci s námi nejen vydrželi, ale  navíc vytvářeli skvělou nekontaminovanou atmosféru. Výhodou uplynulého roku vidím v eliminaci nebezpečí vyhoření z přílišného množtví představení. Ušetřeného paliva bychom rádi využili v letošním roce, kdy si chceme zahrát  premieru "Mise" jako v loni. Děj této hry začíná startem rakety s pečlivě vybranou mezinárodní posádkou zkušených kosmonautů a odborníků, zástupců pořádající země, resp. velkého vůdce. Cíl cesty je patrný z názvu, ovšem důležitá je samotná cesta.

Hra je hlubokou psychologickou a sociologickou sondou do problémů malé skupiny špičkových odborníků vystavených obrovskému tlaku při řešení mimořádně náročných úkolů během pobytu v uzavřeném prostoru kosmické lodi. Zároveň je patrné, že většina problémů vzniká z nadměrně ambiciozních plánů velkého neomezeného vůdce malé bezvýznamné země. Hra si neklade za cíl nastavovat komukoliv zrcadlo, vzdělávat diváka, nebo dokonce nabízet hluboký umělecký zážitek. V současné době jsou v jednání představení 6. a 7. srpna od 21 hod v divadle Skalka v Novém Podlesí. Doufáme, že se toho povede víc a těšíme se na vás.

Autor: Jarda Bouda, principál Divadla za vodou