Vydat se na pěší pouť neznamená nutně časově náročnou záležitost, která poutníka zavede za poutními místy až do zahraničí. Pocit, který vnímali poutníci v minulosti, se dá prožít třeba i jen o víkendu.

Takovou příležitostí bude jarní pouť za perlami Berounska, Brd a Podbrdska, která se uskuteční v sobotu 29. dubna. Účastníci se mohou těšit na putování krásnou krajinou Českého krasu a brdských Hřebenů. Pouť bude pro účastníky zdarma.

Vycházet se bude od berounského vlakového nádraží v sobotu ráno. Každý může vyrazit svým tempem a podle svých možností, nicméně v 8.45 se lze přidat ke skupině s průvodcem. Cesta z Berouna následně pokračuje do Tetína, místa spojeného s životem Ludmily, kněžny a první české světice.

Vítězové krajského kola soutěže Zlatý erb 2023 o nejlepší webové stránky dostali ceny  20. dubna 2023 při slavnostním ceremoniálu na Krajském úřadu Středočeského kraje v Praze.
Město Příbram bodovalo v soutěži o nejlepší webové stránky Zlatý erb 2023

Pro zájemce bude v 9.30 připravena komentovaná prohlídka kostelů sv. Ludmily a sv. Kateřiny. Dále trasa povede národní přírodní rezervací Koda, vesnickou památkovou zónou Korno, městečkem Liteň, vesnicí Svinaře až k poutnímu areálu Skalka, který v 17. století postavil slavný barokní architekt Kryštof Dientzenhofer.

Zde budou pro poutníky v rámci tradiční dubnové akce „Brány památek dokořán“ v 17.30 a 18.30 připravené prohlídky s průvodcem. Za příznivého počasí bude na Skalce otevřený i stánek s občerstvením. Sobotní putování bude následně zakončeno u vlakové stanice v Mníšku pod Brdy. Trasa pouti měří 25,3 km a k zobrazení je na adrese: https://mapy.cz/s/catavuruca.

Akce Speed marathon. Ilustační foto.
Akce Speed marathon: Policisté na Příbramsku zjistili třináct přestupků

Komu nebude stačit sobotní pouť, může přespat na základě předchozí domluvy (e-mail: tomas.jindrich@ultreia.cz) v dobříšské orlovně a v neděli 30. dubna ráno spolu se spolkem Pouť na Svatou Horu pokračovat do Příbrami na Svatou Horu.

Akci pořádají spolky Berounsko, Turistická oblast Brdy a Podbrdsko a Ultreia za podpory spolku Pouť na Svatou Horu a Středočeského kraje.

Zuzana Kučerová, pracovní skupina Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko