První české Kiwanis Panenky vznikly v roce 2000, kdy ústecký klub poslal na zkušenou do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem prvních 8 Kiwanis panenek. Byly přijaty odborným personálem i dětmi velmi nadšeně a tak v listopadu uplynulého roku byly slavnostně předány první „pravé“ Kiwanis panenky. Projekt se velmi rychle rozšířil po českých i slovenských klubech.
Lékaři využívají panenky k vysvětlení léčebných procedur, které dítě podstoupí a některé z nich mohou na Kiwanis panence názorně předvést. S Kiwanis Panenkou děti i rehabilitují a provází je třebai k operačnímu sálu. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mui po návratu z nemocnice domů. Kiwanis Panenka může posloužiti v případě náhlé návštěvy na lékařské pohotovosti, když dítě nemá s sebou svou oblíbenou hračku.
Tuto bílou loutku pomáhá vyrábět mnoho dobrovolníků – hlavně babičky v domovech pro seniory, ale také lidé ve věznicích a mnoho dalších. Panenka těmto lidem, kteří jsou z různých důvodů na okraji společnosti, přináší uspokojení z práce pro druhé a radost z toho, že jsou zase užiteční a že je někdo potřebuje. Kiwanis panenky pro Kiwanis klub Příbram šijí babičky v domově seniorů v Blatné.
Autor: Monika Průchová