"O kulturní zahájení se postarala Příbramská chlapecká skupina (Bílek, Šíp, Ostřížek), která zahrála písně Karla Kryla. Ředitel školy Pavel Kopecký připomněl, že přesto, že můžeme slyšet, jak za komunistů bylo lépe a nelze to pamětníkům rozporovat, protože vzpomínky na mládí jsou vždy dobré, je třeba vidět i zrůdnost nesvobodného komunistického zřízení, které lidi bez důvodů posílalo na nucené práce a mnohdy i cílenou likvidaci.

Během přednášky historika se žáci dozvěděli mnoho nových a detailních informací o lágru Vojna, využití nesvobodných sil při výstavbě příbramských sídlišť či Divadla Antonína Dvořáka. Následoval dokumentární film o národním hokejovém mužstvu, jehož členové byli v padesátých letech ve vykonstruovaném procesu odsouzeni k dlouholetým trestům a k nuceným pracem v jáchymovských lágrech či v táboru Vojna u Lešetic. 

Přesto, že doktor je zvyklý na posluchače středoškolské, zaujal naše žáky i některé naše kantory, kteří si s radostí chodili ve volných hodinách poslechnout jeho zapálené vypravování."

Autor: Tomáš Bílek