V neděli 3. prosince se v suterénu zámku opět otevře vstup do Nebe a Pekla. Děti se setkají s čerty, anděly i Mikulášem a určitě si tu užijí spoustu zábavy, byť mohou mít malinko obavy. Ale když přijdou s úsměvem a dobrou náladou a s připravenou písničkou, básničkou či koledou pro Mikuláše, rozhodně z ničeho mít strach nemusí.

Možná sice, že v knize hříchů se pod jejich jménem objeví nějaká ta malá rošťárna, ale zdravé zlobení je tolerováno, to vědí i čerti. A navíc budou děti pod dohledem andělů z nebes.

Rodiče mohou pro své ratolesti připravit podepsaný balíček laskomin, vitamínů, uhlíků nebo brambor a nadílku donést na pokladnu zámku. Mikuláš si pro ní pošle posly, kteří ji v pořádku doručí.

Během víkendů 2., 3., 9., 10., 16. a 17. prosince se budou na zámku konat netradiční Vánoční prohlídky. Kostýmovaná průvodkyně provede návštěvníky svátečně vyzdobenými reprezentačními komnatami a bude vyprávět o tom, jak tyto krásné svátky slavili na zámku před sto lety.

Dozvíme se mnoho zajímavého z historie adventu a Vánoc, připomeneme známé i zapomenuté tradice, které k vánočním svátkům neoddělitelně náleží a dodávají jim potřebné kouzlo. Návštěvníci si odnesou sváteční náladu, načerpají slavnostní atmosféru a možná i novou inspiraci pro oslavu se svou rodinou.

Při prohlídce se například dozvědí, proč je dobré svazovat nohy od stolu nebo stoupat na sekyrku, proč si mazat tváře medem nebo vyskakovat do výšky. A dokonce si i některé vánoční zvyklosti vyzkouší přímo v zámeckých komnatách. Třeba hádání budoucnosti, házení střevíčkem nebo pouštění lodiček.

Na vánoční prohlídky i mikulášský program je nutná rezervace.

SZ Mníšek pod Brdy