Jako každý rok, i letos se na jaře sešly tisíce dobrovolníků ve všech koutech naší republiky, aby pomohly přírodě sběrem odpadků, které tam zahodili nezodpovědní lidé.

Do akce, jejíž hlavní jarní termín letos připadl na 25. března, se kromě téměř patnácti tisíc dobrovolníků zapojila také necelá stovka škol. Pro ty jsou podobné akce zajímavou formou, jak prohlubovat v dětech vztah k přírodě.

Zdroj: Youtube

Edukativní přínos kampaně potvrzuje její koordinátorka Veronika Andrlová. „Hlavním motivem pro pořádání akce Ukliďme svět, je především vzdělávání lidí všech věkových kategorií. Vytváříme hlubší vztah mezi nimi a jejich okolím, protože tím, že jej zbaví odpadků, získávají větší pocit sounáležitosti k dané lokalitě i k přírodě jako celku,“ říká Veronika Andrlová.

Součástí úklidových akcí byla také fotografická soutěž Před a po, která je nejen zpestřením pro samotné dobrovolníky, ale i motivací pro další. „K motivaci slouží fotografie z akcí, reportáže i interaktivní mapa, která je umístěná na webových stránkách www.uklidmesvet.cz. Tam najdou zájemci také informace o hlavním podzimním termínu 16. září,“ říká Veronika Andrlová.

Ilustrační foto
Při pátrání po pohřešovaných dětech je velice důležitý rychlý přenos informací

Dodává, že dobrovolníci se nemusí soustředit jen na dva vybrané termíny. „Naopak. Podporujeme školy i jednotlivce, aby pořádali individuální úklidy v průběhu celého roku. Hlavní termíny slouží především jako takzvané call to action,“ dodává závěrem Andrlová.

Plánované úklidy ve svém okolí mohou zájemci najít na stránkách www.uklidmesvet.cz. Případně si mohou naplánovat i akci svoji. Organizátoři kampaně prosí, aby lidé své úklidy registrovali a sdíleli s ochránci fotodokumentaci z akcí. Pomohou tím totiž motivovat další dobrovolníky.

Český svaz ochránců přírody