Výtvarná dílna s Jiťou: Luční kobylka
Kdy: v úterý 2. května se od 18 hodin 

Toužíte mít koně a nemůžete? Máme pro vás řešení! Není koník jako koník – tohoto si vyrobíte za chvilku a bydlet s vámi může navždy…Vstup volný, materiál zdarma.

Přijď si hrát i odpočinout do knihovny!
Kdy: v úterý 2., 23. a 30. května od 16.16

Kroužek pro děti jakéhokoli věku – ideálně však od 6 do 12 let – každé úterý zdarma. Výtvarná dílna, pohádka, povídání… Kroužek je volně přístupný, není nutno chodit pravidelně, děti mohou chodit i s rodiči. Hlavním cílem kroužku je propojit ukrajinské děti s jejich českými vrstevníky. Kroužek je podpořen Nadací OSF z programu Neformální vzdělávání v knihovnách.

V pondělí 24. dubna byl zahájen třítýdenní experiment Pěšky do školy, kdy byla v době 7.30 až 8 hodin uzavřena část ulice Za Poštou, která vede před ZŠ Komenského.
Ulicí Za Poštou ráno auta neprojedou. V Dobříši startuje projekt Pěšky do školy

Knihomrně
Kdy: ve středu 3. května od 10.00

Pokud je vašemu děťátku něco mezi šesti měsíci a třemi lety, šup s ním k nám do knihovny! V rámci celorepublikového projektu Bookstart – S knížkou do života pracujeme s více než 160 takto malými dětmi v devíti skupinách: jednou měsíčně pro ně chystáme speciální čtyřicetiminutový program s básničkami, písničkami, pohybovými prvky a krátkou pohádkou. Dlouhodobé výzkumy jednoznačně potvrzují jasnou souvislost práce s knihou u předškolních dětí s pozdějšími výbornými školními výsledky. Vstup je volný a na prvním setkání obdržíte uvítací balíček s vhodnou knížkou a průkazku na rok zdarma.

Dobříš čte dětem: Myši patří do nebe 
Kdy: ve středu 3. května od 17.00 v RELAX BOoXu před knihovnou

Krásnou knížku Ivy Procházkové možná znáte z filmového či divadelního zpracování. Přijďte si příběh, který baví i dojímá děti, stejně jako dospělé, užít v původní knižní podobě.

Chcete-li, aby vaše dítě dobře mluvilo a dobře četlo, předčítejte mu dvacet minut denně, jak to doporučují organizátoři akce Celé Česko čte dětem. Dnes to za vás uděláme my v čele s herečkou Helenou Virgler. Vhodné pro děti od čtyř do deseti let (menší děti s doprovodem). Vstup volný. V případě nepříznivého počasí se program koná v knihovně.

Čas vyhrazený tanečním setkáním se pomalu krátí,  do konce zbývají už pouhá tři setkání 22. a 29. dubna a 13. května. 
Dobříšský divadelní spolek Kruh zve na latinskoamerické rytmy

MDU: New York včera a dnesKdy: ve čtvrtek 4. května od 17.00

Město s překvapivě bohatou historií a symbol západní civilizace představí historik umění PhDr. Jaromír Adamec. Zhruba devadesátiminutová přednáška v rámci Malé dobříšské univerzity je doprovázena  bohatou obrazovou dokumentací. Vstupné 60 korun; káva / čaj v ceně.

Magic The Gathering
Kdy: každé pondělí od 17.00 (22. a 29. května)

Přijďte si zahrát! Vstup samozřejmě volný.

Knižní pohotovost 
Kdy: 5. - 21. květa 

Květen je v dobříšské knihovně ve znamení revize knižního fondu – po dobu uzavírky knihovny jsme ale připravili knižní pohotovost ve vestibulu sportovní haly. Zde si je možné zdarma vybrat z desítek pěkných bazarových knih. Najdete zde regál s vybranými tituly z nejrůznějších žánrů dětské i dospělé literatury, včetně knih naučných. Knihy do Knižní pohotovosti není třeba vracet!

Plšík lískový objevený v budce při čištění.
Členové Přírodovědného spolku Dobříš instalovali v lese budky pro plchovité

MDU: Tomáš Etzler: Novinářem v Čině Kdy: čtvrtek 1.června od 17.00

Když Tomáš Etzler vystupoval v říjnu roku 2006 v Pekingu z letadla, Čínu prakticky neznal. V následujících sedmi letech však procestoval všechny její provincie, v nichž potkal stovky nezapomenutelných lidí a prožil řadu silných příběhů. S čím se v totalitním režimu potýkají běžní lidé a co hrozí novinářům, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží před světem skrýt?

Pronikavý vhled do čínské reality ukazuje Říši středu v nepřikrášlených barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů. Známý novinář Tomáš Etzler pracoval několik let pro zpravodajskou agenturu CNN a též jako první stálý zpravodaj České televize z této země. Vstupné 80 korun; káva / čaj v ceně.

Tábor pro starší a pokročilé
Kdy: 7. až 11. srpna - přihlášky již nyní

Přijďte si odpočinout od hlídání vnoučat. Teď se postaráme my o vás! Pětidenní příměstský tábor pro dospělé a „značně dospělé“ s bohatým programem denně od 9 do 15 hodin (ve čtvrtek od 13 do 19). Vzdělání, kultura, umění, vycházky (dle individuálních možností), dílny, relaxace.

Zákulisí příbramského divadla, muzeum na Svaté Hoře, klášter v Obořišti, kozí farma, exkurze v pekárně, hudební / výtvarná dílna, turnaj v šipkách, bowling, scénické čtení… Cena za pět dní 2500 korun zahrnuje veškeré vstupy, dopravu, program a čtyři obědy. Kapacita silně omezena, hlaste se ihned! Více informací v knihovně.

KVĚTEN V KNIHOVNĚ:
1.5. zavřeno (státní svátek)
2. a 3.5. otevřeno 4. - 21.5. zavřeno (revize fondu) – výpůjčky prodlouženy do konce května!
22. - 31.5. otevřeno (kromě čtvrtku)

Romana Nováková, Městská knihovna Dobříš