Nejvíce případů bývá tradičně v létě, ale ani v následujících měsících nejsou tyto diagnózy výjimkou – více než pětina případů obou nemocí byla v posledních letech zaznamenána od října do prosince. Jak se před nemocemi preventivně chránit?

Nepleťte si encefalitidu a boreliózu
Klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu si mnoho lidí plete, a to zejména způsob, jakými se léčí a jak se projevuje. Například červený flek s bledým středem (erythema migrans) je typický projev časné fáze pouze lymské boreliózy, ale ani tak ho nemají všichni. Lymská borelióza se dále projevuje lehkou teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů nebo únavou. Bez zaznamenané rudé skvrny mohou vypadat symptomy bezvýznamně a řada pacientů zahájí léčbu až později. I tak lze lymskou boreliózu léčit úspěšně antibiotiky. Čím dříve se nasadí, tím dojde rychleji k uzdravení.

Klíšťová encefalitida je méně častá, ale o to zákeřnější. V první fázi jsou projevy podobné jako u boreliózy – teploty, bolesti hlavy nebo únava. V druhé fázi, která nemusí vždy propuknout, jsou symptomy intenzivní a přidávají se svalové třesy, dezorientace, závratě, zmatenost nebo zvracení.

„Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům včetně ochrnutí,“ říká MUDr. Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí, Nemocnice Na Bulovce. Během hospitalizace lékaři pouze podávají léky na zmenšení otoku mozku, proti závratím, na snížení horečky atd. I přes snahu lékařů končí často pacienti po prodělané klíšťové encefalitidě krátkodobě i doživotně na vozíku, mohou mít ochrnuté dýchací a polykací svaly a být odkázaní na plicní ventilátor. I „lehčí“ případy mohou dlouhodobě bojovat s bolestmi hlavy, únavou, potížemi s koncentrací a dalšími neurologickými projevy.

Lymská borelióza:
Ve Středočeském kraji se každoročně nakazí průměrně 326 lidí.
V celé ČR je zaznamenáno asi 3500 případů ročně.
21 % případů bývá u lidí ve věku mezi 35 a 49 lety.
25,6 % případů se týká věkové skupiny 50 až 64 let.
Léčí se antibiotiky.

Klíšťová encefalitida:
Ve Středočeském kraji se každoročně nakazí průměrně 49 lidí.
V celé ČR jde asi o 690 případů ročně.
27 % případů bývá u lidí ve věku mezi 35 a 49 lety.
23,5 % případů se týká věkové skupiny 50 až 64 let.
Nemoc nelze léčit, prevencí je očkování.
Aktuální proočkovanost ve Středočeském kraji je 42 %.
Celostátní proočkovanost je 40 %.

Proti těmto závažným onemocněním je důležité chránit se preventivními opatřeními, včetně používání repelentů, kontrolování těla po pobytu v přírodě a zejména očkováním proti klíšťové encefalitidě. Buďte obezřetní a chraňte své zdraví před těmito nebezpečnými nemocemi.