Adventní regionální trh se stal v Dobříši velmi oblíbeným, dalo by se říci, že se z něj stala velmi příjemná společenská akce, a tak není divu, že letos na něj dorazilo stovky návštěvníků. Mnozí lidé z města i okolí využívají tento trh jako možnost setkání se s přáteli u dobré kávy, čaje nebo svařáku a zároveň možnost dát si příjemnou snídani. Již tradičně obohatil akci svou živou hudbou také Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů, který zahrál jak lidové vánoční písně, tak i klasické koledy. A samozřejmě bohatý sortiment regionálních produktů u více než 50 stánků, dal návštěvníkům možnost nakoupit si nejen čerstvou zeleninu, ovoce, pečivo nebo uzeniny a sýry, ale tentokrát mnozí využili také tematickou nabídku a nakoupili vánoční dekorace a doplňky nebo pořizovali originální dárky pod stromeček pro své blízké. Adventní regionální trh v Dobříši přinesl na celé dopoledne do našeho města příjemnou sváteční atmosféru, dal nám možnost zastavit se, užít si první adventní dopoledne a nasát vůni blížících se Vánoc.

Oficiálně byl však advent v Dobříši zahájen na malém večerním setkání přímo u radnice. Na první ročník této akce dorazilo nečekané množství lidí, a i zde vládla nádherná atmosféra. Nejprve se město už před 17:00 hod. rozzářilo vánočním osvětlením a poté byl připraven krátký, svátečně laděný program. Zahájení setkání se ujala paní místostarostka města Dobříše Jindřiška Romba, která s nápadem na tuto akci přišla. Ta nejprve přivítala všechny přítomné, a hlavně děti ze 2. MŠ Dobříš, které zazpívaly vánoční písně a zarecitovaly naučené básničky. Na jejich úžasné vystoupení se přišlo podívat tolik lidí, že v jednu chvíli nebylo vůbec možné prostorem před radnicí projít. Za svůj výkon sklidily děti zasloužený a velký potlesk. Poté pak všem pro radost opět zahrál Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů. Jejich písně a koledy si s nimi zazpívalo několik desítek návštěvníků akce a některé děti si pod taktem jejich hudby i zatančily.

Ze 16. ročníku akce Den pro dětskou knihu v Sedlčanech.
K zahájení adventu v Sedlčanech patří již tradičně Den pro dětskou knihu

K návštěvě sousedského vánočního setkání před radnicí zvala návštěvníky už z dálky příjemná vůně svařeného vína, kávy, čaje a vánočního občerstvení. Děti se zabavily hlavně u stánku, kde si mohly pustily svou ořechovou skořápku se svíčkou nebo rozkrojily jablíčko. Kdo chtěl, mohl vyrobit a napsat své největší vánoční přání pro město Dobříš.

„Jsem opravdu moc ráda, že se nám letos povedlo na první adventní neděli uspořádat u radnice malou předvánoční akci, při které jsme se mohli společně potkat a užít si příchod nejkrásnějších svátků v roce. Z tak velké účasti jsem doslova dojatá a věřím, že nám tímto v Dobříši vznikla nová, krásná tradice,“ řekla místostarostka Jindřiška Romba.

Přesně v 17:30 hod. pak starosta města Pavel Svoboda se svými kolegy rozsvítil první adventní svíci na vánočním věnci města Dobříše a všem přítomným popřál radostné a klidné vánoční svátky. Na dobříšském vánočním věnci budou zástupci vedení města dle zvyklostí postupně rozsvěcet další adventní svíce.Zástupci vedení města pak pozvali přítomné k rozsvícení i druhé, třetí a čtvrté adventní svíce, které se uskuteční každou adventní neděli vždy v 17:00 hod. v atriu radnice a při kterém nebude chybět malé pohoštění a znějící koledy.

Rybářský ples v Rožmitále pod Třemšínem.
Výherce prvního místa v tombole si na plese již tradičně odnesl sumce

Místostarostka Jindřiška Romba k prvnímu adventnímu setkání v Dobříši dodala: „Letos jsme měli na přípravu takové akce jen málo času, a tak byla pojata velmi střídmě, spíše jako takové malé sousedské setkání. Věřím ale, že se všem líbilo a večer s námi si užili. Mé velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě akce jakkoli podíleli. Zejména paní Radce Brožové, Kateřině Pučové a Denise Havlíčkové z Městského úřadu Dobříš. Ty s celou akcí od začátku pomáhaly a díky nimž se vše podařilo zrealizovat. V příštím roce se nejen Dobříšáci mohou těšit na větší a slavnostnější akci, kterou v našem městě zahájíme advent.“

Starosta města Pavel Svoboda k zahájení adventu v Dobříši dodává: „Chceme více město otevírat, více podporovat nejrůznější společenské akce. Jsem nadšený, jak se zahájení adventu na Dobříši vydařilo. V dalších dnech nás čeká setkání se svatým Mikulášem s rozsvěcením vánočního stromu na náměstí či vánoční koncert města.“

Autor: Denisa Havlíčková