Nejen neuvěřitelné příběhy, ale také psích povahy a to, co jednotlivá plemena vyžadují, je námětem filmů, knih a už i televizního pořadu Psí hrdinové. O nejlepší přátele by se měl člověk dobře starat. Už proto, že jim lidstvo vděčí za mnohé. Třeba fence Yofi, která se stala nejznámější zvířecí terapeutkou v historii. Její páníček Sigmund Freud, rodák z moravského Příboru, rozhodně nepatřil k ukázkovým milovníkům psů, dokonce se jich bál. Prvního si pořídil kvůli své dceři Anně. Tu měl německý ovčák chránit při jejích procházkách po Vídni. „Přesto, že jsem se psů bál, bál jsem se více o svoji dceru,“ vysvětlil Freud, co ho přimělo strach překonat.

Díky oddanému Wolfovi si nakonec světově uznávaný lékař cestu ke čtyřnohým mazlíčkům našel. Dcera mu pak na oplátku pořídila už zmiňovanou fenku čau-čau Yofi, která ho začala do ordinace nejen doprovázet, ale i mu v ní pomáhat. Pacienti byli v její přítomnosti klidnější a otevřenější a ona dokázala rozeznat jejich momentální rozpoložení ještě dřív než její páníček. To Freudovi umožňovalo přesněji a efektivněji volit léčbu. Tím tahle dvojice položila základy canisterapie, která je dnes běžně užívanou metodou.

Slavná zvířecí terapeutka ale zdaleka není jedinou psí hrdinkou. Vojáci norského námořnictva nikdy nezapomenou na bernardýna Bamseho, který během 2. světové války zachránil důstojníka napadeného ozbrojeným zločincem. Odvážný chlupáč nejenže útočníka přemohl, ale ještě z vody vytáhl tonoucího zraněného vojáka. Kříženec Bobbie zase překonal cestu dlouhou přes 4000 kilometrů, aby se shledal se svou rodinou, a sibiřský husky Balto zachránil desítky lidí před záškrtem. Ne náhodou se zkrátka o psech říká, že jsou nejlepšími přáteli člověka.

Nezapomeňte psům 26. srpna popřát k jejich svátku. Právě na tohle datum připadá Mezinárodní den psů, tak jim jejich lásku oplaťte. Za to, co pro nás dělají, si to zaslouží.

Autor: Marie Horovitzová