Recyklohraní nám pedagogům ke každému problému jednak poskytuje odborné informace a jednak přímo předpřipravené metodické scénáře s návrhem různorodých použitelných aktivit. Využili už jsme jich s dětmi mnoho.

Loni jsme tak zkoumali (i v rámci našeho celoročního cíle) důležitost vody pro krajinu, mapovali mokřady v okolí, zkoumali živočichy, kteří tam žijí. A díky tomu jsme nedaleko Počepic objevili rybník Krabici, ukrytý v lese, kde žije mnoho živočichů (i chráněných), které jsme znali jen z knížek. Byl to neskutečný zážitek.

Počítali jsme také spotřebu vody na naše různé činnosti během dne (a naučili jsme se při tom v Excelu udělat tabulku s grafem) a přemýšleli jsme, jak ji snížit. Dalších zkoumaných otázek bylo mnoho: proč nelít olej do odpadu? Jak zabránit ropné skvrně, aby se šířila dál? Jak to, že voda vyteče až do posledního patra paneláku? Ztrácí se na světě voda někam? Proč nepijeme vodu z rybníka? …

Žáci OA a VOŠ Příbram se zúčastnili 29. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem v Praze na Výstavišti v Holešovicích, který se konal 20. až 22. března.
Žáci Obchodní akademie Příbram zazářili na veletrhu fiktivních firem

Letos se soustředíme na omezování plýtvání. Už jsme stopovali plýtváka šatního. Zjistili jsme, že k výrobě oblečení je potřeba velké množství energie a vody, je spojena se znečištěním z používaných chemických postřiků při pěstování plodin, … a často k nám oblečení putuje až z druhého konce planety, což s sebou také nese nemalé náklady. Zkusili jsme tedy mimo jiné zrecyklovat svá stará trička a vyrobit z nich tašku.

Při úkolech týkajících se šetření potravinami jsme byli překvapeni, kolik různých zdrojů se spotřebuje na výrobu vaničky jahod, kterou si teď na jaře v supermarketu můžeme koupit. Když potom jahody někomu zůstanou nesnězené v lednici a plesnivé skončí v koši, vyplýtvají se nejen naše peníze, energie, voda, práce, … ale třeba i láska lidí, kteří se o jahody starali, než vyrostly. Není to příjemný pocit.

Výroční členská schůze Českého rybářského svazu, místní organizace Rožmitál pod Třemšínem se uskutečnila v sobotu 16. března.
Podívejte se: Rožmitálští rybáři uspožádali výroční členskou schůzi

Za všechny splněné úkoly dostaneme body a za body dobré umístění, které nám loni přineslo poukázku na nákup v Kauflandu. Koupili jsme si truhlíky, semínka a další potřeby na zahradničení. Už nám roste hrášek a začínají vykukovat rostlinky smrků. Zázraky, které s nadšením pozorujeme.

Součástí toho všeho je i akce Ukliďme Česko, které se pravidelně účastníme. Letos na jaře ji poprvé pořádáme ve spolupráci s obcí. Budeme vycházet ze čtyř míst: Počepic, Roviny, Skuhrova a Vitína. V sobotu 13. dubna v 9h30 (Rovina už v 9h00). Těšíme se na vás!

S blížící se sezonou amerického fotbalu 2024 se tým Příbram Bobcats připravuje na velký návrat na vrchol pod vedením známého trenéra Zbyška Lavičky.
Příbram Bobcats v sezoně 2024: Návrat na vrchol pod vedením Zbyška Lavičky

A snad se postupně všichni naučíme, že je lepší odpad a odpadky do přírody vůbec neházet.