"Pičín má svůj znak a historii, která sahá nejméně do 13.století. Název obce pochází buď z latinského piscina (rybník) nebo ze staroslověnského pěčina, tedy hezké místo. Pokud někoho jméno provokuje k jinému výkladu, měl by se zamyslet sám nad sebou. Rybníky kolem obce jsou, však mají rybu ve znaku. Pičín leží v krásné podbrdské krajině mezi Dobříší a Příbramí.

Pičín je blízko Dobříše, která svého času byla známá pořádáním super dlouhých dálkových pochodů. V roce 1974 jsem přes Pičín prošel při pochodu na 100 anglických mil, což čítá 161 km. Nonstop. Díky hezké krajině nebyl jsem v Pičíně jen jednou. Projížděl jsem Pičínem na kole v době, kdy mi ještě šlo jezdit do kopce.

Z Pičína je do Bukové malý skok. Šel jsem po málo frekventované silnici a než jsem se nadál, byl jsem u hospody, otevřené, vonící pivem. Toho jsem se ve vedru nenadál. Mohutný zámek je nepřístupný, malá náves s pěkným rybníčkem moc příjemná. Chládek pod vzrostlými stromy je fajn, jen mi trochu vadily při mém srovnávání, což ovšem není pro atmosféru ve vísce tak důležité."

Václav Víšek