Hudebníci ze sedmi kapel se utkají o ceny poroty, resp. Cenu hejtmanky Středočeského kraje. Během finálového koncertu si převezme ocenění i nejoblíbenější kapela veřejnosti.

„Přijďte se pobavit, podpořit hudebníky, vytvořit atmosféru. Vezměte přátele a oslavme muziku,“ pozval milovníky muziky všeho věku zakladatel soutěže Lukáš Fousek z agentury N.S.E.F… Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou zároveň před porotou i diváky jsou pilířem soutěže. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího růst a motivaci kapel se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné bezplatně široké veřejnosti.

Finálový koncert Středočeské Skutečné ligy 2023 začíná 19. listopadu už ve 12:00, veřejnost ale může přijít kdykoliv během odpoledne a večera. Slavnostní vyhlášení vítězů se pak uskuteční kolem 19. hodiny. Hlavní ceny večera budou předávat také Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje, který je generálním partnerem této největší tuzemské soutěže mladých kapel v živém hraní, nebo středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Václav Švenda.

Zámek Dobříš připravuje na sobotu 9. prosince tradiční a návštěvníky oblíbený vánoční trh.
Zámek Dobříš zve na tradiční vánoční trh. Koledy zazpívají děti z umělecké školy

O ceny poroty, respektive Cenu hejtmanky Středočeského kraje, se utká pět „dospěláckých“ kapel – Je na malinách, Rasmane, Sorta, Fret a In-Out. Do finále také rovnou postoupily dvě juniorské kapely.

„Vznikli jsme na hudebním táboře v roce 2018. Našim členům je v současné době od 14 do 17 let a jsme z různých koutů středních Čech. Skládáme vlastní tvorbu v češtině, angličtině a portugalštině, v repertoáru máme i pár převzatých písniček. Všichni jsme multiinstrumentalisti a žijeme hudbou,“ prozradilo šest členů kapely Music Family proplouvající žánry funky, skapop, pop či poprock. V jejich skladbách zaznívají kromě zpěvu bicí, saxofon, klávesy, trumpeta, elektrická kytara a basová kytara.

Recidiva z Benešovska se dala dohromady v květnu minulého roku a tvoří ji pět zapálených studentů a studentek, které spojuje láska k hudbě. „Vystupujeme nejen s přejatými písničkami, ale i s našimi vlastními, kterým momentálně věnujeme nejvíce pozornosti. Budeme rádi, když se na nás přijdete na finále podívat,“ vzkazují mladí hudebníci.

Na zámku v Mníšku se připravuje Vánoční a Mikulášský program, otevřeno ale zůstává i v říjnu a listopadu.
Na zámku Mníšku pod Brdy připravili bohatý vánoční a mikulášský program

Při hodnocení Kapely roku Středočeského kraje je podstatný celkový dojem. „Důležité jsou ale i výkony jednotlivých hudebníků, kteří mohou rovněž posbírat ocenění, i když se jejich kapela do samotného finále nedostane,“ upozorňuje Václav Švenda.

Na zpěváka roku jsou tak nominováni Jakub Kepler (Sorta), Míra Šimák (Je na malinách) a Michal Štengl (Fret), na zpěvačku roku Zdeňka Posejpalová (Rasmane), Eva Prada (Furie) a Tereza Vošická (Mosquitoes at 5PM). Cenu za image a projev roku mají šanci obdržet kapely Nazgul, Fret či Rocksana. Nominaci na nej kytaristu 2023 získali Luděk Sýkora (Fret), Josef Šindelář (Rasmane) a Michal Nosek (Doggy Bag). Basákem roku 2023 se mohou stát Roman Duda (In-Out), Petr Kareš (Rocksana) či Lukáš Náhlík (Ines) a nominováni na Bubeníka roku Středočeského kraje 2023 byli Josef Kovařík (Nadlimity), David Bezděka (In-Out) a Lukáš Fous (Ines).

Rozlosované pořadí na nedělní finálový koncert 19. listopadu v Kladně: 

Recidiva 12:00 
Music Family 12:55 
Je na malinách 13:50 
Rasmane 14:45 
Sorta 15:40  
FRET 16:35 
In-Out 17:30 

 Co získají kapely už samotnou účastí v soutěži?

– příležitost vystoupit naživo před publikem,

– cenné zkušenosti, a především zpětnou vazbu od odborníků v oboru,

– trvalé agenturní zázemí,

– účastníci soutěže se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve

Středočeském kraji i krajem samotným,

– každoročně rovněž finalisté vystupují na pódiích po celé České republice a na Slovensku.