V České republice si Pomněnkový den připomínáme již od roku 2004. Pro rychlé a úspěšné nalezení pohřešovaných dětí funguje systém pátrání, jeho součástí je i mobilní aplikace ECHO, která je přímo propojena na policejní databázi pohřešovaných osob v ohrožení.

Systém umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků a také široké veřejnosti do pátrání. Právě rychlost je v těchto případech jedním z rozhodujících faktorů. Loni proběhlo na Příbramsku celkem 44 pátracích akcí, z uvedeného počtu se téměř polovina týkala právě dětí.

| Video: Youtube

Co vlastně dělat, pokud se nám ztratí dítě? I když je to těžké, zachovat klid, malé děti se často jen někde „schovávají“. Důležité je prohledat místa, kde bylo dítě naposledy a nebezpečná místa v okolí, dále kontaktovat rodinu, přátele a sousedy.

Pokud je stále dítě nezvěstné, zavolat policii přes tísňovou linku 158. Při oznámení je nutné uvést podrobný popis dítěte včetně markantu (pihy, brýle, vada řeči, jizvy apod.), popis oblečení, zdravotní stav a další informace podstatné pro pátrání. Samozřejmě je důležité poskytnout policii aktuální fotografii.