Kromě početné rodiny pohádkových postav čítající více jak 100 originálních loutek skřítků, vodníků, víl, rusalek i čertíků uvidíte také téměř 60 akvarelů a olejomaleb z autorčiny dílny, které opustily rodnou půdu původní Pohádkové země úplně poprvé. Tu největší Pohádkovou zemi jste mohli ještě před pár lety navštívit v autorčině domě v obci Pičín. Nyní jsou její loutky k vidění například i v Klášterci nad Ohří, na zámku Berchtold a nově také na Chvalském zámku v Praze, kde uvidíte i několik obrazů donedávna vystavených pouze v expozici první Pohádkové země.

Výstava ve dvou zámeckých podlažích nabídne jedinečnou příležitost představit tvorbu Vítězslavy Klimtové určenou nejenom dětem ale i dospělým s dětskou duší. Strašidla se tak znovu po devíti letech podívají na zámek v Horních Počernicích, tentokrát ale v nové podobě obohacené o autorčinu ranou tvorbu věnovanou především knižním ilustracím i olejomalbě. V roce 80. výročí od autorčina narození a 5 let po její smrti se tak jedná o vůbec nejrozsáhlejší výstavu realizovanou mimo stálou expozici.Součástí výstavy bude také Kamínková dílnička pro realizaci vlastní kreativity. Můžete si podobně jako kdysi paní Klimtová ozdobit kamínek postavičkou skřítka, víly či jiné pohádkové bytosti a odnést si ho domů … anebo ho schovat někde venku a nechat putovat světem, aby dělal radost druhým.

Vítězslava Klimtová
25. ledna 1941–10. září 2016 Malířka, ilustrátorka, spisovatelka, grafička a autorka Pohádkové země Vítězslava Klimtová se narodila v Praze. Maturovala na Střední uměleckoprůmyslové škole bižuterní v Jablonci nad Nisou a následně externě studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u textilní výtvarnice Ludmily Kybalové a malíře Jaroslava Nušla. Řadu let se věnovala drobné užité a propagační grafice, knižním a časopiseckým ilustracím a časopisecky publikovala své fejetony. Po revoluci se začala věnovat především tvorbě pro děti, objevování pohádkového světa plného strašidýlek, skřítků, víl a rusalek. Na toto téma napsala a ilustrovala dvacet dětských knih. Vytvořila více jak 700 loutek postav Pohádkové země.

Otevřeno: denně (pondělí až neděle) od 9 do 18 hodin
Ceník vstupného: dospělý 70 Kč děti, studenti, senioři a ZTP/P 40 Kč rodinné vstupné 190 Kč
V ceně vstupného je prohlídka zámeckých prostor i souběžně probíhajících výstav v Prodejní galerii i Kočárovně. 
Doprovodný program k výstavě: 11. 7. a 29. 8. Pohádková neděle se Šípkovou Růženkou 16. – 25. 7. a 6. – 15. 8. Prázdninový detektivní týden na zámku aneb pátrej na vlastní pěst! 31. 7. Hradozámecká noc 2021 pro děti na Chvalském zámku

Autor: Růžena Beránková