Obrázky pro Ježíška opět připutovaly na Svatou Horu. Letošním mottem v době koronakrize je „Vše se v dobré obrátí.“ Byly to právě dopisy a obrázky, které i během 1. světové války pomáhaly šířit naději a porozumění ve válčící Evropě. Podobně je tomu dnes, kdy je nejen Evropa zasažena koronakrizí a i kreslený pohled může pomoci a potěšit obyvatele daných měst v nelehké době.

Do soutěže v kreslení vánočních obrázků se v letošním roce zapojilo přes 80 dětí z Příbrami, Buštěhradu, Chyňavy, Prahy a italského Ledra. „Naši žáci nakreslili obrázky, ve kterých nalezneme Ježíška, anděla s pastýři nebo zimní krajinu v ledrenském údolí,“ říká učitelka Serena Mora z Molini di Ledro.

V Itálii, kde kolem roku 1233 svatý František z Assisi založil tradici stavění betlémů, jsou v domácnostech i dnes „il Presepe“ (jesličky) důležitější než vánoční stromek. V jižní Itálii především v okolí Neapole nalezneme mezi figurkami dokonce i současné osobnosti, a tak zde nemůže chybět třeba Diego Maradona nebo v letošním roce pastýři, kteří mají roušku přes ústa. V severní části Itálie již nalezneme klasické figurky, které známe z Čech. Důraz se klade především na tradiční sestavení betlému, kde nechybí celé vesnice obklopené horami se skutečným pískem nebo s tekoucí vodou.

Výstava vánočních obrázků dětí je umístěna v blízkosti svatohorského betlému na Svaté Hoře. V části Příbram Brod jsou v oknech kaple k vidění betlémy z Čech a Itálie. Obě výstavy probíhají až do Hromnic, 2. února.

Projekt probíhá pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, správce Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram-Svatá Hora P. Davida Horáčka, a Guliana Pellegriniho z italského Valle di Ledro, nositele ceny Gratias agit (Ministerstva zahraničních věcí ČR).

Autor: Josef Hovorka, koordinátor projektu