Podle oficiální zprávy hygieniků ke zlepšení situace v kraji významnou měrou přispěla právě mimořádná opatření v jednotlivých oblastech, která byla uvolňována postupně. 

"Lokality s dříve zvýšenou nemocností v našem kraji se významně zklidňují a nevykazují žádný růst rizika," uvedli v pátek hygienici moravskoslezské stanice. Podle jejich oficiální zprávy nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, významně nerostou počty hospitalizovaných.

"Mortalita je velmi nízká a většina případů je bezpříznaková nebo jen s lehkým průběhem. Nejde o nekontrolované plošné šíření regionálního rozsahu," zdůvodňují dále rozhodnutí zrušit stávající mimořádná opatření pro okres Frýdek-Místek.

S účinností od 1. září ale Ministerstvo zdravotnictví znovu zavádí na území České republiky celoplošná opatření, a to v jednotlivých oblastech, které rovněž byly předmětem úpravy mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.

"Tato celostátní opatření korespondují s epidemiologickou situací v kraji a jsou přiměřená výše popsané epidemiologické situaci," komentují rozhodnutí ministerstva dále ostravští hygienici.

Od 1. září bude opět povinné nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy, ve veřejných vnitřních prostorách (úřady, sociální a zdravotní zařízení) a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Povinné roušky budou i ve volebních místnostech během říjnových krajských a senátních voleb.

Výjimku z nošení roušek budou mít děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Nemusí je nosit ani moderátoři, vystupující umělci, soudci a další účastníci soudních jednání - více zde. 

Kraj byl dosud rozdělený na tři zóny. Jednou je Bruntálsko s územím Krnova a Rýmařova, tam platila jen celostátní opatření. V dalších okresech museli provozovatelé obchodů zajistit pravidelnou dezinfekci nákupních košíků a vozíků a vedení nemocnic testování všech přijímaných pacientů.

Nejpřísnější pravidla platila pro Frýdecko-Místecko. Roušky byly povinné i v osobních autech a ve všech budovách mimo bydliště. V Moravskoslezském kraji je v zemi nejvyšší nemocnost, na 100.000 obyvatel tam připadá takřka 450 nakažených koronavirem.

K TÉMATU

Celkem se v Moravskoslezském kraji od začátku epidemie podle dat platných ve čtvrtek nakazilo koronavirem 5377 lidí. Podle údajů chytré karantény je v kraji aktuálně 503 nakažených, z nich je 22 lidí hospitalizováno, 4783 lidí se infekce zbavilo a 91 jich s covidem-19 zemřelo.

Ostravští hygienici ruší od 1. září mimořádná opatření kvůli šíření covidu-19 platná pro Moravskoslezský kraj. V celém kraji ale budou od stejného dne platit celostátní opatření. Tedy povinnost nosit roušky ve vozech MHD, na úřadech či ve zdravotnických zařízeních.