„Máme řádově kolem šesti set možností,“ upřesnil první náměstek hejtmana Martin Klika. Pokud by bylo třeba víc kapacit, kraj jedná o krátkodobém flexibilním pronájmu prostor se dvěma soukromými subjekty. Měly by zajistit i stravování. „Jedna varianta je, že do nich můžeme dát lidi v karanténě. Anebo to budou zdraví, které bude třeba oddělit od zbytku klientů s průběhem nemoci,“ přiblížil Klika.

Kraj zaměstnává i otázka, jak zajistit případnou izolaci bezdomovců nebo vykázaných lidí v karanténě. Do skončení svátků by to měla vykrýt jedna ze sociálních služeb v Ústí. Další kapacity se chystají v Děčíně. Do pronájmu už tamní primátor dostal objekt od Správy státních hmotných rezerv, pracuje se tu už na potřebných úpravách.

Od příští středy, 15. dubna, má být pro tyto účely zprovozněno také jedno z bývalých sociálních zařízení kraje na zámečku s velkou zahradou v Hliňanech na Ústecku. Maximálně o padesát lidí by se tu měli starat pracovníci sociálních služeb kraje, bezpečnost zajistí policie. Omyvatelné vybavení sem kraj poptává po svých příspěvkových organizacích z jejich rezerv.

Zatím jako poslední záložní variantu pro tyto účely má kraj připraveno jedno své školské zařízení v Mostě. Původně zvažovaná varianta zámku v Liběšicích na Litoměřicku už padla.