„Tímto otevřeným dopisem na vás apelujeme, abyste zvážili posunutí termínů na přelom června a července, popřípadě jejich navýšení s větší časovou mezerou mezi jednotlivými termíny,“ žádají autoři listu.

Archivy využívají při své práci studenti, akademici i laická veřejnost. Zavřené jsou některé z nich už od prosince bez přestávky.
Měsíce zavřené archivy. Studenti mají ohrožené státnice, badatelé výzkum

„Evidujeme případy, kdy přijímací zkoušky, a to oba termíny, kolidují s maturitou na jednotlivých středních školách (příkladem je Fakulta mezinárodních vztahů VŠE s maturitou na Gymnáziu Karla Sladkovského),“ napsali autoři dopisu, podle kterých současná podoba přijímacích zkoušek s ohledem na posunutí školního roku nedává středoškolákům dostatek času na přípravu.

Slováci jsou na tom lépe

Státní část maturit se letos koná koncem května, školní pak od začátku června do druhé poloviny července. Zatímco odborně zaměřené střední školy mají před sebou „dohánění“ praktické výuky a proto nejspíš i pozdější konání maturit, gymnázia plánují závěrečné zkoušky většinou už na první polovinu června.

A proto se jich naznačený problém týká nejvíce. „Čeští uchazeči jsou také znevýhodněni oproti slovenským vrstevníkům, kterých je na českých vysokých školách sedm procent a kterým byla maturita udělena úředně, a mají tak mnohem více času a klidu na přípravu,“ konstatuje dále dopis rektorům.

Náhradní termíny budou

Rektoři už výzvu četli a ústy předsedy České konference rektorů Petra Skleničky dali středoškolákům příslib, že právě maturující nebo nemocní studenti dostanou v každém případě náhradní termín přijímaček.

Studenti v rouškách při výuce na gymnáziu
Žáky čekají před zkouškami a maturitou testy na covid. Povinné budou i roušky

„Pokud na některé škole dojde v určitém oboru ke střetu (termínů maturit s přijímacími zkouškami), tak rektoři slíbili, že na ten obor vyhlásí další termín,“ řekl Sklenička s tím, že jde o zopakování loňského postupu, kdy se maturity rovněž zpozdily kvůli epidemii.

Představitelé obou studentských spolků jsou za příslib rádi, ale ještě více by je uklidnila jistota, že nikdo nebude muset myslet v nejintenzivnější fázi přípravy na obě zkoušky zároveň.

Fakulty v metropoli vyčkávají

„Termíny dvou zkoušek, které zásadně formují naši budoucnost, se stejně jako minulý rok budou na mnoha vysokých školách křížit. Opět hrozí, že budou středoškoláci jeden den skládat ve škole ústní část maturity a druhý den, třeba na druhé straně republiky, budou skládat přijímací zkoušku na VŠ,“ uvedl Viktor Schilke, předseda České středoškolské unie. „Mnoho středoškoláků tak mezi zkouškami nebude mít dostatek prostoru na odpočinek, natož na přípravu,“ dodal.

Podle informací Pražského deníku řada fakult v sektoru veřejného školství v metropoli s finálním stanovením termínů vyčkává v souvislosti s vývojem epidemie.

Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května.
Zbytek obchodů a část služeb se otevřou 3. května. Příští týden i některé školky

Není totiž stále jisté, jestli se budou moct konat přijímací testy prezenční formou, a pro řadu oborů je v plánu přijetí uchazečů bez přijímaček. Například Česká zemědělská univerzita, kde je rektorem zmíněný Petr Sklenička, už má teď připravené pro všechna přijímací řízení dva termíny.