Milín, další klub, který se prostřednictvím svého předsedy přihlásil k podpoře opozičního hnutí (F)evluce. „Udělalo na mě velmi dobrý dojem. Věřím, protože se s některými z těchto osobností znám a jsem s nimi v kontaktu, že to myslí s očistou fotbalu vážně. Jsou mezi nimi bývalí reprezentanti, případně výborní trenéři. Jsou to osobnosti, které český fotbal proslavily. Jsou uznávanými experty a jsem podle našich rozhovorů přesvědčen, že to myslí s fotbalem vážně,“ vysvětluje Obdržal.

Očistu prostředí považuje za nezbytně nutnou. „Situace v českém fotbale již po několika předešlých kauzách nebyla dobrá. Nikdy jsem si ale nemyslel, že by to mohlo dojít až tak daleko,“ přiznává Obdržal nemilé překvapení poté, co všechno v poslední době vyplulo v souvislosti českým fotbalem na povrch.

„Nechce se mi věřit tomu, že nikdo z nich nevěděl, co se v českém fotbale děje, že dochází k ovlivňování utkání za účasti funkcionářů a rozhodčích. Zajímavá je i kauza „Desinfekce“, kdy pravděpodobně došlo k vyvádění finančních prostředků z fotbalové asociace, ale to musí posoudit kompetentní orgány. Po všech těchto aférách, kdy došlo k selhání výkonného výboru v čele s panem Malíkem, mělo dle mého názoru celé vedení rezignovat a dát k dispozici všechny funkce, které zastávají,“ má jasno.

Za ještě důležitější však považuje reorganizaci na předních místech v nižších strukturách FAČR. „Těší mě, že řada osobností je ochotna pomoci i v těchto svérách. Není se co divit, vždyť na vesnicích a malých městech začínala svoji kariéru řada z nich. Fotbal na této úrovni ale potřebuje pomoci nejen od nich, nýbrž od celé asociace. Každý rok mizí z fotbalové mapy několik mužstev, je nedostatek rozhodčích, dětí a trenérů mládeže,“ hlásí.

To platí i v souvislosti s fotbalem ve Středních Čechách. V jeho rámci pak poukazuje na další velký problém, který je spojen s komisí rozhodčích. „Přijde mi divné, že během jedné sezony vás píská minimálně ve třech zápasech stejná dvojice rozhodčích. Z toho dvakrát je to s mužstvem, které se netají postupovými ambicemi. Navíc ve všech třech zápasech je utkání z jejich strany řízeno tendenčně. Další týden pak slyšíte od jiných klubů, že tito rozhodčí stejným způsobem pískali jejich utkání. Když už pak čistě náhodou dojde ze strany svazu k potrestání a zastavením činnosti, tak se za pár týdnů objeví ve funkci delegáta. Nad tím by se měl někdo zamyslet,“ dává podnět Obdržal.

„Samozřejmě nelze vše házet jen na rozhodčí. Pohybujeme se v I. B třídě třetím rokem. Většina rozhodčích je slušných, stane se, že občas udělají nějakou chybu, jsou to také jen lidé. Je na ně vyvíjen tlak, nemají to jednoduché. Ale jsou známé firmy, o kterých se ví, že poškozují dobré jméno fotbalu a nic se s tím nedělá,“ upozorňuje předseda Milína, podle něhož mají na všem podíl i lidé ze samotných klubů, kteří se ne vždy chovají v duchu fair-play.

Tam také podle Obdržala musí samotná očista začít. Jako další postupný krok označil valné hromady. „Je to jednoduché, stačí přijít na okresní, potažmo krajskou valnou hromadu a tam si zvolit do výkonného výboru předsedu a dílčí členy, kteří budou prosazovat hlas většiny klubů příbramského okresu. Vždyť z našeho okresu hraje v krajských soutěžích zhruba deset mužstev, což není málo,“ vnímá potenciální sílu společné příbramské fotbalové koalice.

„Dobrá zpráva je, že když jsem mluvil s některými funkcionáři těchto klubů, tak většina z nich opravdu je pro změny na krajské úrovni. Bohužel, ne všechna mužstva dostala díky volebnímu systému možnost na krajské valné hromadě hlasovat. Je k neuvěření, že některé kluby, které jsou členy FAČR, platí příspěvky, hrají krajské soutěže a mají mládežnickou základnu, nemají možnost se podílet svými hlasy na výběru výkonného výboru a předsedy krajského svazu. Bylo by spravedlivé tento volební systém změnit,“ tvrdí.

To ovšem neplatí pro okresní volby na Příbramsku, které přijdou na řadu ještě před krajskými. V nich mají právo hlasovat všechny členské kluby. „Okresní svaz na Příbramsku udělal dle mého názoru pod vedením pana Havla velký kus práce – například v podpoře mládeže. Za to bych chtěl všem moc poděkovat. Bohužel se ale rozcházíme v názorech ohledně podpory současného krajského výkonného výboru a jeho předsedy pana Liby,“ prozrazuje Obdržal.

V čem? „Nelíbí se mi, jakým způsobem krajský fotbal v některých věcech funguje. A hlavně, že pan Liba je členem výkonného výboru FAČR, který svou nečinností a přehlížením dopustil aféru pana Berbra. Ten ho dokonce označil za svého nástupce. Když pak čtete rozhovor s panem Libou, tak člověk neví, jestli se má smát nebo má brečet,“ kroutí hlavou předseda Milína.

Z logiky věci vyplývá, že i zde by Milín uvítal změnu. „Jako klub budeme ve volbě předsedy OFS Příbram podporovat Pavla Chána,“ vyhlašuje veřejně Miroslav Obdržal.

Právě Pavel Chán by měl být dle dostupných informací minimálně jedním z protikandidátů současného předsedy Martina Havla.