Na trůnu! V týdenní anketě na webových stránkách Deníku o nejoblíbenější fotbalový klub krajského přeboru se nejvíce činili fanoušci SK Tochovice. Celek z Příbramska a aktuálně pátý tým nejvyšší krajské soutěže posbíral více než čtyři tisíce hlasů (4390 hlasů). Odměna? Celá strana novin o tochovické kopané!

ČERNÁ A BÍLÁ

Psal se rok 1933 a František Šprungl, Karel Kníže, Josef Kuchař, Jaroslav Honzík, Karel Pavelka a František Červášek založili fotbalový oddíl – stalo se tak v hostinci U Mašků, který byl tehdy oficiálně ustanoven jako spolková místnost. Od té doby píše fotbal v Tochovicích svou historii – letos už předlouhých 88 let.

Za klubové barvy byly už v počátku vybrány černá a bílá. Design dresů se logicky měnil. Ovšem barevná kombinace platí dodnes. A co víc, jako by přesně vystihovala celou historii klubu. Ta je přesně tak kontrastní jako zmíněné barvy.

Hlavně kvůli válečným a poválečným létům. Během nich prožívaly Tochovice největší problémy, ačkoliv sport – včetně fotbalu – byl tehdy snad jen jediným druhem zábavy.

Důvody zmírnění počáteční vlny entusiasmu? Zaprvé to byl nucený odliv hráčů, kteří byli pracovně nasazeni do Německa. Zadruhé fakt, že kopačky byly nedostatkovým zbožím. V tomto ohledu však významně pomohl známý útočník Sparty Praha Antonín Janda – Očko, jenž klubu zprostředkoval nákup několika párů potřebného artiklu.

OD HELLADY PO REPRE

Paradoxně právě v tomto nelehkém období však sehrály Tochovice dost možná své nejslavnější utkání v dějinách.

Pojďme ale postupně. Už od začátku oddíl dosahoval velmi dobrých výsledků. Důkazem je hned jeden z prvních zápasů, který se odehrál v roce 1934, kdy do obce zavítal tým Hellada Praha.

„Byla to známá továrna na mýdla, která vlastnila sportovní klub. Přijeli k nám vlastním autobusem, měli dokonce i svůj rozhlas a to byla pro vesnici tehdy velká senzace,“ stojí ve vzpomínkách na klubovém webu.

Ještě větší senzace se pak udála na samotném hřišti, kde Tochovice porazily favorizovaného soupeře 2:1.

Poté následovaly další duely a turnaje. Mistrovské soutěže začalo mužstvo hrát o tři roky později, kdy se poprvé představilo ve IV. třídě Podbrdské župy. To už byl na světě i rezervní tým, který byl založen hned rok po zrodu samotného oddílu. Roku 1940 započala i práce s mládeží, vznikl dorost.

Ale zpět k prvnímu týmu, za který v té době kopal asi nejslavnější fotbalista tochovické historie, člen SK Praha Žižkov – Jindřich Kadlec, všeobecně známý jako Káďa.

V roce 1944 došlo k přátelskému střetnutí Tochovic a bývalých reprezentantů ČSR, v jejichž středu nechyběly ikony jako Tichý, Kolenatý, již zmíněný Janda – Očko či Podrazil. Výsledek? Remíza 2:2.

MY JSME SK TOCHOVICE!

Po válce se klub potýkal s finančními problémy. I to byl společně s nastoupením totalitního politického směru v Československu důvod, proč během své historie oddíl hned čtyřikrát měnil název. Poprvé byl v roce 1954 přejmenován z SK Tochovice na Baník Tochovice.

Vysvětlení? V okolí nastal velký rozvoj uranových dolů a někteří zaměstnanci UD Kamenná podali ve složitém období pomocnou ruku.

V roce 1971 se název změnil znovu na původní SK Tochovice, ovšem aby se vyhovělo orgánům, byl o čtyři roky později klub opět přejmenován, tentokrát na TJ Tochovice.

V dalších letech však kluboví funkcionáři netajili náklonnost k počátečnímu pojmenování. A tak se začalo při oslavách 75. výročí od založení (v roce 2008) uvažovat o vrácení původního názvu, což se nakonec povedlo.

ZLATÁ SOUČASNOST

V současnosti je SK Tochovice největším sportovním spolkem v obci, která má přes 660 obyvatel. Kromě dvou dospělých mužstev má oddíl i družstva žáků a přípravky.

Za první tým válí exligové hvězdy jako Daniel Huňa nebo Petr Jendruščák, s jejichž pomocí to Tochovice dotáhly až do krajského přeboru, kde hrají více než důstojnou roli. Navíc se netají ambicí krajský přebor ovládnout naplno.

Potěšující je pro SK Tochovice i celkový počet členů, který přesahuje dvě stovky. V areálu se nacházejí dvě travnaté plochy i víceúčelová asfaltová plocha.

Momentálně tochovický fotbal prožívá zlaté časy, které však brzdí koronavirová pandemie. Ale ať už se maratón rozběhne kdykoliv, jen na černou barvu to v Tochovicích v nejbližší době nevypadá.