Podle čeho tak usuzujete?
Jedná se o určité informace z tisku z roku 1922, kdy bylo napsáno, že na Horymíru (tehdejší název byl SK Horymír) se slaví 30 let, což by znamenalo, že počátky klubu sahají do roku 1892. Navíc do jara, takže by předčil i pražské týmy Slavie a Sparty.

V jaké fázi se nachází ověřování této informace?
Snažím se to dohledat. Mám zmíněný článek z archivu, ale jinak jsem zatím žádné konkrétnější informace nezískal, ačkoliv evidence spolků už za Rakouska-Uherska určitě fungovala. V blízké době mám v plánu vydat se na matriku, tak uvidíme.

Pokud by se vše potvrdilo, co by to znamenalo?
Bylo by to hodně zajímavé. Hlavně z hlediska marketingu.

Je nějaký moment z historie, který byste vyzdvihl?
Těch okamžiků je spoustu. Nejvíce se asi mluví o období 40. a 50. let minulého století, kdy u týmu působili i dva velikáni tehdejšího československého fotbalu. Šlo o Josefa „Pepi“ Bicana a Oldřicha Nejedlého, kteří zde trénovali.

Nedílnou součástí historie ale jste i vy. Jak vzpomínáte na své působení v pozici hráče?
Přišel jsem v roce 1972. V klubu jsem působil od žáků a prošel až do A mužstva, kde jsem ale nedostal příliš prostoru, ačkoliv jsem tehdy v dorostu patřil k nejlepším střelcům. Proto jsem následně odešel dohrát svou kariéru do Rosovic, věnoval se studiu a poté i podnikání. Spartak jsem však neustále sledoval.

close Program oslav 125 let Spartaku Příbram info Zdroj: SK Spartak Příbram zoom_in

A před dvaceti lety jste se ho sám ujal, že?
Přesně tak, letošní rok je i pro mě osobně takové malé jubileum. Zpočátku jsem byl osloven, jestli bych se nechtěl angažovat jako sponzor a v roce 1999 jsem se chopil vedení. Tehdy hrál Spartak I. B třídu a areál byl doslova v dezolátním stavu. Spolu s několika dalšími členy výboru se nám ale podařilo Spartak zachránit, znovu vybudovat všechno od nuly a navázat na bohatou a úspěšnou historii.

Opravdu klubu hrozil, nebýt vašeho vstupu, reálně zánik?
Bude to znít sebevědomě, ale asi je to tak. Tehdy, před těmi dvaceti lety, byly určité tlaky, které by možná zapříčinily úplný zánik Spartaku. Nyní si ale troufám tvrdit, že mise, kterou jsme za těch dvacet let spolu s dalšími lidmi absolvovali, byla ku prospěchu celé příbramské sportovní veřejnosti.

Před časem jste dokonce přirovnal Spartak k Barceloně, proč?
Barcelona je ve fotbalovém světě absolutní TOP, ale pro mě to v přeneseném slova smyslu platí i o Spartaku, protože pokud se jedná o srdeční záležitost, je úplně jedno jestli hrajete Ligu mistrů nebo okresní přebor. Tím celým příběhem je pak samozřejmě můj vztah ke klubu ještě umocněn.

V jaké kondici se momentálně klub nachází?
Myslím, že ve velmi dobré. Máme krásný areál, za posledních dvacet let se čtyřnásobně zvedl počet našich mládežníků, takže na rozdíl od většiny fotbalových oddílů v celé České republice nemáme problém s jejich klesajícím počtem. Naopak máme v mládežnických kategoriích spíše nadbytek. Po uplynulé sezoně sice z různých nastal exodus u A mužstva, který navíc sestoupil z krajského přeboru, ale i zde jsme si dokázali poradit. Podařilo se získat kvalitního trenéra Lukáše Růžičku, ten vsadil na mladé fotbalisty, kteří v úvodu sezony podávají velmi dobré výkony, přestože to ne vždy vedlo k bodovému zisku. Věřím ale, že když budou poctivě trénovat, výsledky se časem dostaví.

Jaká je vize Spartaku Příbram do další let?
Už v příštím roce bychom chtěli založit akademii, kde bychom kladli důraz nejen na fotbal, ale i životní rozvoj mládeže v oblasti cizích jazyků, ekonomiky, sociologie nebo psychologie. Co se týká A mužstva, rádi bychom do pěti let měli na Spartaku divizi. Ovšem ne za každou cenu, ale za skutečně reálných podmínek. A s odchovanci!