Nábory a lanaření jsou hlavně v létě ústředním tématem nejedné schůze. Leckde hrají roli peníze, někde pomůže hospoda, dobrá parta.

Jeden příklad ze Šumavy stojí za připomenutí. Hraničář Borová Lada, fotbalový klub z nejnižší soutěže na Prachaticku, v personální krizi sehnal opravdové hvězdy. Na hřiště vyslal dva účastníky olympijských her, běžce na lyžích Martina Jakše a Miroslava Rypla.

„Co si budeme povídat. Sem dostaneme buď fotbalové vysloužilce, nebo mladé kluky, kteří se se svou výkonností nechytnou v jiných klubech, ale fotbal je baví. Sázíme především na výbornou partu,“ hovoří o „přestupové filozofii“ šéf klubu Jan Miko.

K angažmá zmíněné dvojice pomohla náhoda.

Funkcionář na jedné zábavě potkal Michala Rypla, toho času lyžařského instruktora. Slovo dalo slovo, pak se přišel podívat na zápas brácha… „Hned jsme ho chytli a přesvědčili, aby si ve chvíli, kdy nebude mít lyžařské povinnosti, šel za nás zahrát. Fotbal dělal jako kluk,“ vysvětluje Miko.

Pak už stačilo se spojit s Jakšem, jenž se zrovna přistěhoval. „Přemluvili jsme ho u stánku s pivem. Martin, když viděl, že se fotbalem jen bavíme a neřešíme výsledky, tak u nás začal hrát. Bylo to po olympiádě v Pchjongčchangu, kde skončil reprezentační kariéru. Fotbal dříve nikde nehrál, dělali jsme mu zbrusu novou registračku,“ popisuje Miko.

Výsledek? Jakš, bronzový medailista z olympiády ve Vancouveru, dodneška kope do balonu.

Na podzim nastoupil ke dvěma zápasům, jindy seděl na lavičce. Soupeři z něj mají vítr. Doslova. „Martin si dá před zápasem deset kiláčků, přiběhne a uběhá celý tým soupeře,“ dodává se smíchem Miko, šéf fotbalu v Borových Ladech.

Pro unikátní články o Okresním přeboru klikněte v obrázku na kolečko epizody: