Vzpomeňte si na loňskou sezonu. Právě útočníci rozhodli bitvu o titul. Však i fanoušci Slavie dodnes kroutí hlavou nad tím, že Stanislav Tecl nezakončil svůj sólový únik proti Plzni gólem.

Ambiciózní celek z Edenu doplatil na spoustu věcí, ale statistiky ukázaly na jeden (pro partu kouče Jindřicha Trpišovského znepokojivý) trend: kvalita v ofenzivě jde výrazně dolů.

Tomáš Holeš ze Slavie.
Hráč sezony Holeš: Cenu bych vyměnil za titul. Trenérům dominoval Bílek

Sešívaní si totiž vypracovali méně šancí. A co hlavně, tolik nestřílí. Ve srovnání s titulovou sezonou 2018/2019 je ten propad výrazný.

Srovnání v počtu střel Slavie

2018/2019 ........... 264 střel na bránu
2019/2020 ........... 245 střel na bránu
2020/2021 ........... 231 střel na bránu
2021/2022 ........... 208 střel na bránu

Dalo by se namítnout, že důležité jsou góly, kde Slavia nezaostává za předešlými ročníky. A tím se právě dostáváme k útočníkům. Favorit totiž obvykle zvládl snazší zápasy, kdy se často prosadili záložníci a obránci. Ale vepředu to skřípalo.

Nejlepším střelcem týmu se stal středopolař a de facto žolík Ondřej Lingr (14 gólů).

Ve srovnání s konkurencí je to slabé. Šampioni z Plzně měli Jeana-Davida Beauguela, na Slovácku řádil Václav Jurečka. Slavii se šeredně vymstil zimní odchod Jana Kuchty.

Kolik hráčů je třeba na Evropu?

Shánění posil po sezoně narazilo na jeden problém. Už i Slavia byla v cizině odmítnuta. „Hráčům se sem nechce,“ řekl Trpišovský.

Paradox? Stejný problém kolem útočníků zažívají na Spartě, jež si bude muset zvyknout na hru bez Adama Hložka (9 gólů a 13 asistencí). Dalšího útočníka na Letné nenašli - Tomáš Čvančara zářil v Jablonci, ale po přestupu do Prahy se trápil.

Adam Hložek po letech končí ve Spartě.
Hložkův přestup rozjásal místní. Sparta je jalová, zaznělo doma v Ivančicích

Do toho je tady podobná situace v Plzni, odkud zase po vypršení smlouvy prchl již zmiňovaný Beauguel. Každému je zřejmé, že i na západě budou hledat náhradu. Tomáš Chorý se šesti brankami byl horší i než záložník Jhon Mosquera…

Nejvíce střel v uplynulé sezoně

80 ........... Adam Hložek (Sparta)
77 ........... Ewerton (Mladá Boleslav)
73 ........... Youba Dramé (Zlín)
70 ........... Adam Vlkanova (Hradec Králové)
65 ........... Ladislav Almási (Ostrava)

Všechny tři zmíněné kluby (plus Slovácko) by se navíc měly přichystat na léto kvůli pohárové Evropě. Pokud chtějí uspět (a nevyhořet doma), je zapotřebí širší kádr. Trable Slavie pramenily i z nabitého programu: vždyť Trpišovského svěřenci absolvovali na klubové scéně 54 utkání.

Do toho započtěte reprezentaci a zranění. I proto se opory omluvily z nadcházejících zápasů Ligy národů.

Tomáš Souček v dresu West Ham United.
Zklamání u Součka. Kladiváři narazili na strop, teď se má předvést Křetínský

Na druhou stranu, slávisté si rozhodně nesáhli na dno. Stačí si jejich minutáž srovnat s nejvíce vytíženým českým fotbalistou, kterým je - asi nepřekvapí - Tomáš Souček. 

Srovnání vytížení

55 zápasů a 4679 minut ........... Tomáš Souček (West Ham + česká reprezentace)
42 zápasů a 3560 minut ........... Alexander Bah (Slavia + dánská reprezentace)

Ale zpět k útočníkům. Na trhu bude velká přetahovaná. Možností je přesto dost: Afričané, mladí hráči a vlastní zdroje. Slavia má Denise Alijagiće, Sparta v zimě přivedla Adama Goljana. Dostanou šanci?

Další sezona začne už na konci července.