Osmiletý Kuba začal s fotbalem před čtyřmi lety právě v Příbrami, kdy ho k němu přivedl jeho otec, který je zároveň v příbramském klubu trenérem mládeže a momentálně vede mimo jiné i svého syna. „Já jsem sportoval od mala a snažím se ke sportu a k fotbalu vést oba své kluky. Nejen jako otci, ale i jako trenérovi my jde o to, abychom měli zdravou mládež. Právě sport k tomu velmi pomáhá. Navíc každý sportovec najde svůj vzor, ke kterému následně vzhlíží, což je určitě dobře,“ říká Michal Čížek.

Kubovým vzorem je právě starší bratr Jan, který rovněž válí za Příbram, a to v žákovské kategorii U15, kde nastupuje na pozici stopera. Z ligových fotbalistů pak nejvíce obdivuje Jana Matouška. Sám má na hřišti ale podobné úkoly jako jeho bratr. „Jsem obránce,“ říká malý fotbalista. Jeho otec a trenér v jedné osobě ovšem dodává. „Snažíme se hráče nesvazovat hrou na konkrétních postech, ale je pravda, že je spíše obranný hráč.“

Přesto Kuba výkony svého největšího idolu, běhajícím po prvoligových trávnících pečlivě sleduje i po odchodu do pražské Slavie a chválí ho. Nejvíce by si ovšem přál, aby se největší současný talent českého fotbalu vrátil zpátky k Litavce. A důvod? Góly! „Hráči by jich měli dávat více,“ říká Kuba, který si myslí, že právě Matoušek by byl v tomto směru velkou posilou. A nejen to. Věří, že s jeho přispěním Příbram zahájí velkou stíhací jízdu a z momentálního dvanáctého místa to dotáhne až k titulu. „Slavie je první a bude to proti ní těžké, ale titul vyhraje Příbram,“ tvrdí Jakub Čížek, dost možná hráč budoucnosti příbramské kopané.

Příbram momentálně ztrácí na vedoucí Slavii devatenáct bodů, takže její teoretická šance na první mistrovský titul v historii klubu, který by jistě potěšil nejen Jakuba Čížka, ale všechny fanoušky příbramského klubu, stále žije. Bylo by to snové zakončení pohádkové cesty mužstva, které se v letošní sezoně vrátilo po roční pauze zpět do nejvyšší soutěže.

Přestože představa je to krásná, pro nováčka zůstává hlavní prioritou záchrana. Příbram by se ráda vyhnula skupině o udržení, což znamená, že po základní třicetikolové části chce skončit v tabulce do desátého místa. Ale nikdy neříkej nikdy, tak se nechme překvapit, co nám fotbalové jaro přinese.