Klíčový moment celého utkání se odehrál už po necelých čtyřech minutách, kdy kamerunský stoper lacině přišel o míč v souboji s Fillem, kterého následně stáhl a uviděl žlutou kartu. Protože chvilku předtím už jednu dostal za zbytečný faul na Tetoura ve středu hřiště, pakoval se předčasně do sprch. „Stává se to, ale takhle zkušený hráč, na kterém chceme stavět defenzivu, by takovou chybu udělat neměl. Navíc ta první žlutá, to byl úplný nesmysl. Samozřejmě se jednalo o moment, který zápas rozhodl. Pak už naše situace byla velmi složitá,“ měl jasno trenér Pavel Horváth.

Zápas 25. kola FORTUNA:LIGY Příbram - Ostrava 0:0.
Když Baník asistoval u Horviho premiéry: Bod zachránil ligový debutant Melichar

Baník se po zbytek prvního poločasu snažil marně přelstít dobře fungující příbramskou defenzivu, kterou nachystal částečně v nedbalkách pouze Tetour, jehož hlavička však nebyla důrazná, ani přesná a skončila nad brankou. Když bylo potřeba, tak si zase brankář Melichar bez problémů poradil se střelou Potočného.

Středočeši se dostávali do šancí ojediněle. Snahu vytěžit z minima maximum dokumentovali Rezek s Diarrou, kteří se snažili vymodlit si penaltu. VAR byl ale pokaždé proti. A tak si domácí kapitán vykoledoval za svůj pokus žlutou kartu.

Po přestávce hostující trenér Ondřej Smetana, který zaskakoval za Luboše Kozla, ukázal zlatou ruku, když poslal do hry Menu a hlavně Kuzmanoviće se Zajícem. Právě dva posledně jmenovaní se totiž stali strůjci ostravského vítězství. „Viděli jsme, že to chce vystřídat, protože vzhledem k vývoji zápasu se tam hodili jiní hráči. Věřím ale, že bychom se prosadili, i kdyby tam přišli později,“ řekl ostravský náhradní kouč. „Iniciátorem byl ale trenér (Luboš Kozel pozn. red.). Komunikovali jsme spolu už během prvního poločasu,“ prozradil.

Vše odstartoval po necelém čtvrthodinovém pobytu na trávníku Zajíc, který se v malém čtverci odpoutal od příbramských stoperů a pohodlně hrudí usměrnil do sítě centr Filla. Oslabení domácí ale mohli na úvodní gól soupeře rychle zareagovat. Vávrova křižná střela však ostravskou branku minula. „Šance tam byla, bohužel jsme ji neproměnili a na body už jsme pak pomýšlet nemohli. Baník se vedoucím gólem uklidnil a nám v dalších minutách začaly docházet síly,“ přiznal Horváth.

Hosté pak definitivně rozhodli během poslední dvacetiminutovky, kdy nejprve zvýšil střelou z hranice šestnáctky Potočný, krátce na to předvedl nejhezčí akci zápasu znovu Zajíc, jenž se individuálně proháčkoval příbramskou obranou a přidal svůj druhý gól.

Tečku za utkáním pak udělal šest minut před koncem Kuzmanović, jemuž nechtěně přihrál na gól domácí Diarra. „Bylo to naše přání, aby scénář tohoto zápasu byl vítězný. Jsem rád nejen za sebe, ale za celou organizaci Baníku Ostrava,“ radoval se Ondřej Smetana.

To Pavel Horváth byl logicky velmi zklamaný. Navzdory vysoké porážce však své svěřence ocenil. „Hráčům, kteří byli na hřišti, jsem poděkoval za statečný výkon, protože z vlastní zkušenosti vím, že to v deseti není vůbec jednoduché. Srdce tam ale bylo veliké. Byť jsme prohráli 0:4, tak si myslím, že kluci odvedli maximum,“ konstatoval.

1. FK Příbram – FC Baník Ostrava 0:4 (0:0). Branky: 57. Zajíc (Fillo), 72. Potočný, 76. Zajíc, 84. Kuzmanović. ŽK: 2. a 4. Kingue (PRI), 25. Jan Rezek (PRI), 40. Vais (PRI) – 62. Potočný (OVA), 66. Kuzmanović (OVA) ČK: 4. Kingue (PRI). Rozhodčí: Královec - Moláček, Mokrusch. Čtvrtý rozhodčí: Orel. VAR: Cieslar.

1. FK Příbram: Melichar – Diarra, Cmiljanović (70. Kleščík), Kingue, Svoboda – Soldát, Folprecht, Jan Rezek (78. Zorvan), T. Pilík (70. Belej) – Vávra (78. Budínský), Vais (85. Boakye).