„Byl to velmi těžký zápas s výborným soupeřem. Jsme rád, jak jsme to zvládli. I jak jsme se prezentovali. Bylo to prvním gólu, který jsme nakonec dali my. Několikrát nás podržel brankář Šiman. Naši fanoušci nás dotlačili k výhře a jsem moc rád i za ně,“ radoval se domácí trenér Jozef Valachovič.

Rozhodující situace celého utkání se odehrála třináct minut před koncem, kdy jablonecký brankář Hanuš pouze vyrazil míč po Pilíkově přímém kopu před sebe a dobíhající příbramský obránce ho pak zblízka dorazil do sítě.

Příbram tak konečně – ač nečekaně - dokázala doma potvrdit dobrou výkonnost ze hřišť soupeřů, kterou se může v poslední době chlubit. Po Plzni navíc obrala o body – tentokrát všechny tři – dalšího velkého favorita, což může mít v boji o záchranu cenu zlata. „Tento zápas jsme potřebovali zvládnout a povedlo se to,“ oddechl si kouč Příbrami. „Ještě nás ale čekají dva zápasy. A ty počty jsou jasné…,“ narážel Valachovič na to, že bude potřeba zvládnout vítězně i zbylé dva duely - doma s Pardubicemi a v Teplicích.

Jablonec, který v lize padl poprvé od 24. února, může mrzet především nekvalita v koncovce, která ho u Litavky provázela celý zápas. „Prohráli jsme zaslouženě, domácí byli bojovnější a hráli více srdcem. Šance jsme sice měli, ale neproměnili jsme je. Směrem dopředu jsme byli jaloví,“ potvrdil trenér Petr Rada.

Dúkaz? Už po necelých čtyřech minutách totiž Považanec orazítkoval tyč. V dalším průběhu prvního poločasu pak zahodil velkou příležitost Kratochvíl, kterému překazil radost fantastickým zákrokem domácí gólman Šiman. Když už ho po přestávce Krob překonal, překazil hostům radost Cmiljanović, který vykopl na posledn chvíli míč mířící do sítě. Všechno z pohledu Jablonce podrthl – už za nepříznivého stavu – střídající Pilař, který si v další vyložené šanci vylámal zuby na Šimanovi. 

„Ta jeho šance celkově zapadá do kontextu celého toho zápasu. S výkonem hráčů nejsem spokojen. Nedovedu si to dnes vysvětlit, musíme si to rozebrat. Po takových výsledcích je takový výkon nepřípustný. Jsou dvě kola do konce, ale tenhle výsledek mě dost zklamal,“ neskrýval rozčarování po zápase tenér Jablonce.

Výsledek zápasu znamená, že Příbram poskočila na šestnácté místo před Brno. Jablonec zůstává (zatím) stále o skóre třetí za pražskou Spartou, kterou však ještě duel 31. kola ještě čeká – v neděli v Mladé Boleslavi. Tak se také budou upínat zraky Severočechů, Středočeši naopak budou bedlivě sledoval utkání konkurenčních Teplic, které doma budou hostit České Budějovice.

1.FK Příbram – FK Jablonec 1:0 (0:0). Branky: 77. Mezera. ŽK: 3. Mezera, 58. Pilík, 88. Antwi – 34. Kratochvíl, 57. Zelený, 60. Pleštil. Rozhodčí: Marek - Paták, Hock.

1.FK Příbram: Šiman – Nový, S. Kingue, O. Kingue (40. Cmiljanović), Mezera – Zorvan (90+2. Kvída) – Pilík, Rezek, Soldát, Vávra (84. Antwi) – Lubega (90+2. Voltr).

FK Jablonec: Hanuš – Štěpánek, V. Kubista, Zelený, Krob (85. Hrubý) – Hübschman (82. Chramosta) – Pleštil (66. Smejkal), Považanec, Kratochvíl, Jovović (66. Pilař) – Doležal.