V sezoně 2018/2019 platili Středočeši za mužstvo, které hodně branek dává, ale zároveň i dostává. Bylo to dáno herním stylem, který týmu během svého působení vtiskl trenér Josef Csaplár, jehož krédem bylo pobavit hrou a pokud možno potěšit se výsledkem. První část naplnil vždy, jelikož diváci se u Litavky opravdu nenudili a často si užívali gólové hody, někdy ovšem na úkor bodového zisku. Krásným kontrastem je například vítězství nad Bohemians Praha 1905 4:2, respektive porážka s Jabloncem 0:6.

Není divu, že pod Csaplárovým vedením v loňské sezoně Příbramští nehráli bez branek ani jednou. To se jim podařilo, až když se kormidla ujal současný kouč Roman Nádvorník. Stalo se tak v pátém zápase po jeho nástupu do funkce na teplických Stínadlech v závěrečném 30. kole základní části soutěže. Druhá remíza 0:0, jediná doma, se pak zrodila v odvetném utkání baráže proti Zbrojovce Brno a znamenala razítko na setrvání v nejvyšší soutěži i pro právě probíhající sezonu.

V té, ačkoliv mají spolu s Bohemians Praha 1905 nejhorší obranu v lize (je to dáno především vysokými venkovními porážkami v Mladé Boleslavi, na Spartě či ostravském Baníku), už v dosavadních šestnácti kolech svůj loňský počin překonali.

Jenže po třech domácích bezbrankových smírech v řadě s Olomoucí, Zlínem a Opavou nikdo v kabině ke stropu neskáče. Naopak. Důvodem je prozatímní zisk třinácti bodů, který stačí jen na barážové čtrnácté místo s náskokem pouhých tří bodů právě na Opavu, okupující poslední šestnáctou příčku znamenající přímý sestup.

„Mrzí mě každá domácí ztráta. Navíc, když se jedná o mančafty, které jsou v tabulce kolem nás. Takové zápasy potřebujeme zvládat za tři body,“ potvrdil příbramský trenér Roman Nádvorník, že bod ze tří zmíněných zápasů je vzhledem k faktu, že se mužstvu dlouhodobě nedaří na hřištích soupeřů, málo.

„Jediné pozitivum na tom všem je, že jsme třikrát za sebou udrželi doma čisté konto, což se nám v loňském ročníku nepodařilo,“ pokračoval kouč.

Velkou zásluhu na tom má brankář Ondřej Kočí, který letos doma ještě neinkasoval a drží si vynikající bilanci tří čistých kont v šesti duelech. „Raději bych to ale vyměnil za tři vítězství,“přiznal gólman.

K jeho dosažení je ale zapotřebí skórovat a Příbrami momentálně u Litavky zcela zvlhl střelecký prach. „Nula je doma dobrý základ, ale pak potřebujeme dát alespoň jeden gól. Třeba proti Opavě by se nám zrovna hodil jeden gól z Liberce, kde jsme vstřelili dva, ale nic to neřešilo,“ povzdychl si Nádvorník.

V sobotu jeho týmu nepomohl ani příchod zkušeného kanonýra Miroslava Slepičky, podle kterého se oproti minulé sezoně styl hry v ofenzivní fázi příliš nezměnil. „Vnímám to pořád stejně,“ poznamenal útočník, který rozebral i příčinu příbramského ofenzivního trápení. „Náš hlavní problém teď je, že máme málo hráčů v zakončení a šance, které si vytvoříme nejsme schopní proměnit. To musíme zlomit,“ konstatoval osmatřicetiletý borec.

„Podle mě jde o problém psychický, ne technický. Nejsme první tým, který něco podobného postihlo. Je na nás deka, které je potřeba se zbavit,“ poznamenal a dodal: „V reprezentační přestávce proto uděláme maximum. Když pak každý z nás udělá na trávníku svou práci, protože všichni máme svoji roli, tak věřím, že úspěch se dostaví. “

Je na čase, protože Příbram čeká na vítězství v součtu už devět ligových zápasů. Po reprezentační přestávce bude mít první možnost uspět v Ďolíčku, kde si v nadstavbové části loňské sezony připsala poslední venkovní prvenství. Určitě by následně ráda uspěla i doma se Spartou, ačkoliv v tomto souboji by na rozdíl od posledních tří duelů u Litavky jistě brala i bod.