Dánská superstar boj se srdečním kolapsem zvládla, Eriksen už se na Instagramu pochlubil usměvavou fotkou s palcem nahoře.

„Obrovsky děkuji za vaše milé a úžasné pozdravy i zprávy z celého světa. Mám se fajn - za daných okolností. Ještě mě čekají nějaká vyšetření v nemocnici, ale cítím se dobře,“ vzkázal společně s přiloženou fotkou záložník Interu Milán.

Dánský fotbalista zkolaboval v sobotním utkání mistrovství Evropy s Finskem (0:1) a přímo na hřišti stadionu Parken v Kodani bojoval o život.

Případů, kdy při sportovním výkonu selhává srdce, přibývá. Na dánského záložníka se usmáli všichni svatí. Avšak fotbalová historie pamatuje několik známých případů, ve kterých bojovníkům s míčem na noze nebylo přáno.

Deník přináší ohlédnutí za pěticí z nich a záměrně vynechal videa z hrůzostrašných momentů. K hráčům s nešťastným osudem naopak přidal góly a úžasné momenty z jejich krátké kariéry.  


Roman Pavelka (†2001)
Roman Pavelka nosil po léta nálepku velkého talentu, který svou drobnou postavou klamal jednoho soupeře za druhým. Technika jako Brazilec. I proto se mu říkalo José. V lize sestřelil Slavii i Spartu, ale to bylo vše. Byla mu vyčítána jeho nedostatečná vůle a dřina. A proto nebylo náhodou, že již ve svých jednatřiceti letech zakotvil v třetiligovém Uničově.

Během tréninku po sprintu doběhl na lavičku a vydýchával se. Jenže z ničeho nic se zakymácel a spadl na zem. Šikovného fotbalistu se pokoušeli oživit v místní nemocnici, ale marně. Příčinou úmrtí byla zúžená tepna, která při velké zátěži způsobila srdeční selhání.

Marc-Vivien Foé (†2003)
Obrovská osobnost kamerunského fotbalu. Zahrál si za West Ham i Manchester City. V roce 2003 odcestoval s národním týmem na Konfederační pohár FIFA. V utkání s Kolumbií se v 71. minutě svalil k zemi a nehybně zůstal ležet na hrací ploše. Foého se bohužel nepodařilo zachránit, veškeré oživovací manévry byly nedostačující.

Příčina? Pozdější pitva ukázala, že fotbalista zemřel na do té doby neobjevenou vrozenou srdeční vadu. Foé přitom jen několik minut před incidentem odmítl střídání.

V Manchesteru má plaketu na zdi slavných osobností, v Lens po něm pojmenovali ulici u stadionu a ve své zemi byl dokonce státně vyznamenán.

| Video: Youtube

Miklos Fehér (†2004)
Když lisabonská Benfika podepisovala maďarského kanonýra Mikóse Fehéra, leckdo záviděl. Útočníkovi s číslem 29 se však nepodařilo naplnit potenciál. Hledal stabilní formu, aby se dokázal vrátit. Jenže lednové utkání v Guimaraesi se mu stalo osudným.

Fehér v závěru takticky zdržoval čas a vyfasoval od rozhodčího žlutou kartu. Té se následně pousmál a poté už jen bezmocně padl na trávník. Všichni jen bezmocně hleděli na to, jak se ho lékaři pokouší oživit.

Defibrilátor jej opět vrátil mezi živé. Jenže při přesunu do nemocnice se srdce zastavilo nadobro. Ze stejného problému, jako u kamerunského fotbalisty. Benfika na jeho počest navždy vyřadila číslo 29 ze svých řad.

| Video: Youtube

Antonio Puerta (†2007)
Ligový zápas Sevilla - Getafe. V 31. minutě dobíhal k vlastní brance Antonio Puerta, dvaadvacetiletý talent, jemuž byla předvídána velká kariéra. Naneštěstí se však jednalo o jeho poslední běh v životě - zkolaboval a bezvládně se skácel k zemi.

Ihned přispěchali lékaři obou týmů, kterým se povedlo zabránit zapadnutí jazyku. V tu chvíli se všem ulevilo. Jenže při pobytu v kabině Puerta opět zkolaboval a v nemocnici tři dny bojoval o život. Souboj byl nad jeho síly.

V Seville se doslova zastavil život. Na počest jeho úmrtí fanoušci Sevilly věnují 16. minutu (podle čísla dresu) každého domácího utkání hlasitému potlesku.

| Video: Youtube

Piermario Morosini (†2012)
Italský fotbalista zažil ve svém životě hned několik bolestných ran. Zemřela mu maminka, otec i bratr, který navíc spáchal sebevraždu. Měl jenom fotbal. A ani ten nezabránil další rodinné tragédii.

Pescara - vedená českým trenérem Zdeňkem Zemanem - přivítala ve šlágru právě Morosiniho Livorno. Fotbalista se po střetu se soupeřem ocitl ve zvláštním stavu, několikrát se pokoušel vstát, marně. Dostal srdeční masáž, ale ani ta nepomohla, jeho srdce navždy dotlouklo v nemocnici.

Kolem příčin úmrtí se vedly velké dohady. Údajně dorazila sanitka o tři minuty později, což mohlo hrát velkou roli. Důvod? V průjezdu bránil policejní vůz. Všechny obavy následně vyvrátil ošetřující lékař, který uvedl, že hráč po zkolabování už nikdy nenabyl vědomí.