Králův Dvůr je kolo před koncem sezony již definitivně sestupujícím z České fotbalové ligy (ČFL). Nejvyšší neprofesionální soutěž opustí po dlouhých šestnácti letech.

Zcela opačná nálada panovala o víkendu ve Velvarech. Místní Slovan oslavil o kolo dříve vybojovaný titul v ČFL B. Jak to na hřišti nejvýše hrajícího klubu z Kladenska po remíze (3:3) s béčkem Mladé Boleslavi vypadalo, se můžete podívat v galerii a na videu výše.

V divizi, která má vliv na postupy a sestupy ve středočeských soutěžích, si Příbram B výhrou nad rezervním týmem Domažlic zajistila momentální úlevu nejen pro sebe, ale i pro další týmy v nižších soutěžích. Vyhráno ale ještě zdaleka nemá, pozici musí uhájit ve zbývajících dvou kolech. Sestupovou situaci v kraji nadále komplikují Čáslav a Nespeky. Nováček z Benešovska má na setrvání ve čtvrté nejvyšší soutěži víceméně už jen teoretickou šanci.

V krajském přeboru by se, pokud by současná pořadí zůstala nezměněna, nově udržela Dobříš a Kutná Hora. Oba celky o víkendu bodovaly naplno. Naopak pod hranici sestupu se poprvé dostalo Mnichovo Hradiště. Téměř zázračný obrat v zápase v Poříčí udržel v naději na záchranu i poslední Průhonice. Hostům se ve druhém poločase podařilo zvrátit skóre 4:1 na 5:6.

Nejvyšší středočeská soutěž již zná svého prvního nováčka. Další postup si o víkendu zajistili hráči z Psár, a to ve velkém stylu, když druhý tým tabulky, Hlízov, vyprovodili rozdílem tříd 8:0. Na posun z okresního přeboru do krajského tak Rapid potřeboval nejkratší možný čas.

O úroveň níže si Lužec zajistil postup, aniž by o víkendu hrál, jeho zápas v Bakově byl odložen kvůli podmáčenému terénu. Nejbližší pronásledovatel, Líbeznice, ale prohrál derby na hřišti Hovorčovic, které se snaží o záchranu, a tradičního účastníka B-třídy z Mělnicka už nemůže dostihnout. Kunice a Černolice v dalších skupinách už na existenčně důležité body nedosáhly a připojily se k týmům, které v kraji stráví poslední dva týdny.

Aktuální model postupů a sestupů (k 3. květnu 2024):

Sestup z FNL do ČFL: PŘÍBRAM, do MSFL: KROMĚŘÍŽ

Postup z ČFL do FNL (na základě výsledku baráže): Slavia Praha B nebo Velvary

Sestup z ČFL do divize: Karlovy Vary, KRÁLŮV DVŮR (sk. A), PŘEPEŘE (B)

Postup z divize do ČFL: PETŘÍN PLZEŇ (A), Chomutov (B), Ústí nad Orlicí (C)

Sestup z divize do KP: Katovice, Český Krumlov, Klatovy, Tachov (A), Nespeky, LOUNY, CHEB (B), Čáslav, Spoje Praha, LETOHRAD (C)

Postup z KP do divize: MILÍN, POŘÍČANY

Sestup z KP do I. A třídy: Mnichovo Hradiště, Průhonice

Postup z I. A třídy do KP: SK Rakovník (A), PSÁRY (B)

Sestup z I. A do I. B třídy: Klecany, Nelahozeves, VOTICE (A), Rejšice, LYSÁ N. L. (B)

Postup z I. B do I. A třídy: DOBROVÍZ (A), LUŽEC (B), Městec Králové (C), Říčany (D), ZDICE (E)

Sestup z I. B do OP: Lhota, HŘEDLE, ŠVERMOV, HOSTOUŇ B, ZAVIDOV (A), Zeleneč, Hovorčovice, Záryby, Obříství, VŠESTUDY (B), Vykáň, PLAŇANY, JESTŘABÍ LHOTA, BÝCHORY, SADSKÁ (C), Vyžlovka, Sázava, KUNICE, OLBRAMOVICE, KŘIVSOUDOV (D), Tlustice, ČERNOLICE, JÍLOVÉ, DOBŘÍŠ B, PETROVICE, CERHOVICE (E)

*Týmy velkými písmeny = jistý postup či sestup