Není tak obvyklé vidět ženu na postu trenérky fotbalu, ale Dana Bodnárová splňuje všechny předpoklady. Má vystudovanou pedagogickou školu a maturovala z tělocviku.

Jak a proč vlastně Fotbalová školka vznikla? „V roce 2007 zareagovalo vedení Spartaku na zvýšený zájem dětí o fotbal založením Fotbalové školky," vzpomíná trenérka. K trénování ji přivedl manžel, který se stará o spartakovskou mládež.

Pod označením fotbalová školka si lze představit opravdovou školku. „Děti se v ní hlavně baví a hrají si. Získávají základy kolektivní hry, pohybové aktivity a první doteky s míčem. Nechceme, aby ještě hrály zápasy," popisuje význam Fotbalové školky trenérka, která do zařízení přijímá děti starší čtyř let, což je jediné kritérium.

Někdy se představa rodičů o trávení volnočasových aktivit od představ dětí podstatně liší. Školka může ukázat, že z dítěte fotbalista prostě nebude. „Sama dobře vím, že děti v tomto věku jsou nestálé a kolikrát se stalo, že rodiče chtěli hrát fotbal víc než samo dítě. Proto si děti mohou přijít na 3 až 4 tréninky vyzkoušet, jestli je to baví a chtějí k nám chodit," říká ze zkušenosti Dana Bodnárová.

Tréninky Fotbalové školky jsou dvakrát týdně – úterý a pátek vždy od 16 do 17 hodin na Spartaku. V zimním období, nebo když je špatné počasí, školka využívá tělocvičnu na Spartaku, nebo chodí do větší tělocvičny na průmyslové škole. Pokud jsou děti venku, tak rodiče sledují tréninky z tribuny. V tělocvičně jsou ale děti samy.

Důležité informace se rodiče dovídají z webových stránek nebo v esemeskách. Například, kde se bude trénovat a jak mají svoje dítě na trénink obléci. Většinou stačí tepláky, triko, kopačky a samozřejmě pití.
Co se týká finanční stránky, měsíční poplatek je 350 korun. Slevu 30 procent mají matky samoživitelky a pokud má někdo na Spartaku v mládežnických týmech sourozence, tak platí o 20 procent méně.

Budoucnost dětí, které odrostou školkovým kopačkám, se ukáže. Na konci školního roku se rozdává vysvědčení a po prázdninách se mohou děti přihlásit do mladší fotbalové přípravky. „Tam se již připravují na fotbalovou kariéru pod vedením fotbalových trenérů," uvádí trenérka, jejíž dva žáčci už hrají žákovskou ligu za 1.FK Příbram. „Pokud mají rodiče doma aktivní dítě, klidně se mohou přijít každé úterý nebo pátek na Spartak podívat," nabízí trenérka.

Fotbalová školka dokonce pořádá takzvané kempy a tréninky občas „okoření" nějaká sportovní osobnost.
„Před sedmi lety jsme ve spolupráci s Janem Bergerem začali na Spartaku pořádat fotbalové kempy pro děti ze širokého okolí. Máme dva turnusy: 14.7 – 18.7. pro ročníky 2002 a 2003 a 21.7. – 25.7. pro ročníky 2004 a 2005. Děti mají dopolední a odpolední trénink, který vede Jan Berger se svým hostem. V polední pauze po obědě se nimi věnujeme protahování a správné výživě sportovců. Během šesti let jsme mohli vidět trénovat mnoho bývalých i současných fotbalistů," dodává trenérka Dana Bodnárová.

Dagmar Čerňanská