Pryč jsou časy, kdy týmy z Příbramska byly v nejnižší krajské fotbalové soutěži v menšině a přilosovávaly se buď ke skupině „Berounské" nebo dříve častěji k „Benešovské". Před čtvrtečním aktivem bylo jasné, že skupina E bude jednoznačně „Příbramská". Doplnila ji čtveřice celků z Berounska a Mníšek.

Fotbalový fanoušek může jásat. V nadcházejícím ročníku si každý víkend bude moct najít minimálně dvě kvalitní regionální derby a zvýší se také pravděpodobnost, že některý z „našich" týmů bude bojovat o postup do I.A třídy. Tam druhý rok po sobě naopak Příbramsko nebude mít žádného zástupce.

Na druhou stranu se pochopitelně zvýší i riziko sestupu. Tedy, že I.B třídu některý z devíti týmů soutěž po sezoně bude muset opustit.

Oslovení zástupci klubů množství celků z blízkého okolí jednoznačně vítají. „Bude to takový malý okresní přebor," říká předseda tochovické kopané Ladislav Černý. „Je to určitě dobře, že nás tam bude tolik. Já jsem spokojený. Všude to budeme mít kousek a hlavně, nemusíme šedesát kilometrů do Vonoklas," dodal Černý, který zároveň prozradil, že už má v týmu pro novou sezonu první posilu, která by se měla představit už tuto sobotu při Memoriálu Karla Habady a Františka Čížka (k turnaji najdete více zítra). Věří tak, že jeho klub nebude mít starosti se záchranou. „Asi to některý z týmů z Příbramska tentokrát sestupem odnese, protože je nás tam opravdu hodně. Ale věřím, že to nebudeme my," dodal s úsměvem Ladislav Černý.

Spokojenost s rozšířením počtu příbramských týmů vládne i v Podlesí, které loni do posledního kola bojovalo o druhou příčku. „Určitě to přidá soutěži na atraktivnosti. Je to dobře, že budeme mít ve skupině tolik týmů z Příbramska. Budeme hrát prakticky neustále derby, zápasy budou mít určitě lepší atmosféru a náboj, než když se potkávají celky z různých regionů," říká trenér Josef Blažek a zavzpomínal i na dobu, kdy ještě jako aktivní hráč musel v I.B třídě často cestovat mimo okres. „Dříve byly v soutěži tři nebo čtyři týmy z Příbramska a jezdilo se na Berounsko nebo Benešovsko. Zvýšení počtu týmů od nás je důsledkem kvality. Okresní přebor na Příbramsku má větší než třeba na Berounsku, proto se týmy dokáží po postupu udržet a teď je nás tam tolik," dodává Josef Blažek.

Nutno však doplnit, že kromě postupujících Dalekých Dušník tentokrát navýšila počet týmů i z divize odstoupivší Nová Ves.

Svou zásluhu však na tom mají i fotbalisté z Jinec, kteří předvedli na jaře mocný finiš a utekli ze sestupových vod. Také oni se tak nyní mohou těšit na zkrácená cestování. „Jednoznačně to vítáme. Ze skupiny zmizely Vonoklasy, kam se nikomu nechtělo. Naopak přibyly Daleké Dušníky, se kterými jsme se už my praly o postup a je to velice sympatické mužstvo z fotbalové obce. Zdice máme také blízko a Loděnice také. Bude to takový lepší okresní přebor," řekl našemu Deníku ze své dovolené jinecký trenér Vít Kratochvíl a zároveň se zamyslel i nad větší pravděpodobností sestupu. „Když se na soutěž nepřipravíte, je ta pravděpodobnost stejná ať je v ní devět týmů ze stejného regionu nebo jediný. Je na každém týmu, jak se k soutěži postaví," dodal Kratochvíl.

Účastníci I.B třídy, sk. E

1) AFK Loděnice
2) Spartak Rožmitál p. Tř.
3) SK Hostomice
4) FK Mníšek p. B.
5) TJ Tochovice
6) SK Petrovice u Sedlčan
7) SK Nový Knín
8) SK Jince 1921
9) Olympie Zdice
10) MONGEO Podlesí
11) Sokol Daleké Dušníky
12) SK Březnice 1918
13) Sokol Nová Ves p. Pl.
14) FK Hořovicko B

Vzdálenosti

Nejvzdálenější týmy:
Loděnice – Petrovice 69 km
Petrovice – Hořovicko B 65 km
Loděnice – Březnice 63 km
Loděnice – Rožmitál p. Tř. 61 km
Petrovice – Zdice 60 km

Nejbližší týmy:
Nová Ves – Mníšek 5,6 km
Březnice – Tochovice 6,1 km
Nová Ves – Nový Knín 6,1 km
Hostomice – Jince 7,3 km
Březnice – Rožmitál 9,2 km

Kdo se v sezoně najezdí nejvíce:
Petrovice 1178 km
Loděnice 1066 km
Hořovicko B 941,8 km

Kdo se v sezoně najezdí nejméně:
Hostomice 638,6 km
Jince 666,6 km
Daleké Dušníky 676 km