Jenomže s tím se příbramští kluci nesmířili a hnáni pěti tisícovkami diváků dovedli zápas k penaltám. Nic na tom nezměnila ani sněhová průtrž, která začala přesně se začátkem druhého poločasu. Zima a sníh, tolik typické znaky pro ruské počasí, ruskému celku nepomohly.

Po penaltách slavili nečekaný a velmi emotivní postup dorostenci 1.FK Příbram.

A právě o tomto utkání, o tomto postupu a také o celé evropské soutěži, ale i právě probíhající sezoně jsme si povídali s trenérem Petrem Janotou.

Jak vzpomínáte na dobu od dneška před rokem?
V tuto chvíli nám vrcholila naše příprava. Byli jsme plní očekávání, byli jsme napjatí a hrozně jsme se na to celou zimu těšili. I když jsme byli dobře připravení, nevěděli jsme, co od zápasu čekat.

A co se vám vybaví jako první při vzpomínce na samotné utkání?
Určitě ta atmosféra na stadionu a zážitky bezprostředně po konci, kdy jsme postoupili. Ani jsme si neuvědomovali, co jsme dokázali. V ten okamžik to byly takové smíšené pocity. Velká radost, báječná atmosféra, lidi se radovali. Tento okamžik byl krásný. V tu chvíli jsem tohle všechno nevnímal. To si uvědomuji až takhle zpětně, když si na to člověk vzpomene.

Byl to v něčem zlomový okamžik ve vaší kariéře?
To určitě ne. Já to tak neberu. Pro mě zlomový okamžik byl, když jsem přešel od dospělých k mládeži. Musel jsem se přeorientovat a začít trénovat jinak než do té doby. Zápas s CSKA byl dílčím úspěchem, ale neměl pro mou trenérskou kariéru žádný zásadní vliv.

Nijak výrazně se nepromítl ani do kariéry kluků. Nemrzí vás to?
Myslím, že to na hráče pozitivní dopad mělo. Matěj Chaluš si upevnil místo v A-týmu, Michal Hlavatý přestoupil do Plzně, kde na něj teď pějí chválu, Ayong, Květ i Holý už také naskočili do ligové soutěže. Takže úspěch to nese. To, že zatím nedostali nabídky do lepších klubů, je i na těch klukách. Musí chtít na sobě pořád pracovat a ne žít z toho, že jsme loni dokázali postupovat v Evropě. Je to jenom na nich.

Jak vzpomínáte na pozornost, která vám byla během Youth League věnována?
Mě tenkrát mrzelo, že naše výsledky neměly větší ohlas hned od prvního kola, kdy jsme hráli proti Kišiněvu a potom proti velmi kvalitnímu Viitorulu. Že si toho tenkrát moc nevšímala širší veřejnost, jsem chápal. Ale že to nezajímalo ani média a užší fotbalovou veřejnost, jako jsou třeba reprezentační trenéři mládežnických výběrů, to mě zaráželo. Když se podíváte na aktuální průběh Youth League, tak Viitorul prošel do jarní části bez jediné porážky. A CSKA Moskva, o kterém se dnes při vzpomínce na náš zápas bavíme, tak vyhrálo základní skupinu. Takže mě zaráželo, že až do utkání s CSKA byla naše cesta přehlížená. Tím spíš, když si vezmu humbuk, který byl letos okolo účasti dorostu Sparty.

Když se zeptám obráceně, neuškodila vám loňská účast v evropské soutěži z toho pohledu, že letos kluci nemají přes zimu takovou motivaci?
Samozřejmě, že ta motivace byla pro kluky loni daleko větší. Ale na druhou stranu – pokud chtějí něco dokázat a jednou se fotbalem živit, musí se naučit, že je potřeba pracovat naplno neustále, i když je 10. února nečeká velký zápas, ale jen v uvozovkách normální ligový duel. Jakmile získají pocit, že už dokázali to, co chtěli, tak to pro ně skončí spatně.

Když se podíváme na aktuální dorosteneckou soutěž, jak hodnotíte odehranou podzimní část sezony?
Byla pro nás trošku podivná. Hned v prvním kole jsme porazili vcelku jednoznačně Spartu a i další zápasy probíhaly dobře. Ještě po šestém kole jsme ligu vedli, ale pak odešel Michal Hlavatý do Plzně. Museli jsme změnit způsob naší hry, a to se nám úplně nepovedlo. Michal se těžko nahrazoval, k tomu z různých důvodů v základní sestavě nehrál Ayong, takže se nám nepodařila šňůra zápasů. Byly tam zápasy, které jsme prohráli na penalty nebo gólem v nastavení a na týmu se to podepsalo. Nakonec tam narostla šňůra bez výhry, která při vyrovnanosti soutěže znamenala propad až skoro na dno tabulky. Naštěstí se nám závěr podzimu povedl a uhráli jsme důležité body. Ale na jaře nás čeká těžký boj. Dva týmy sestupují a dva jdou do baráže. Z tohoto pásma bychom chtěli co nejrychleji pryč. Je to tam hodně vyrovnané a nemáme daleko ani k týmům ze špičky. Náš tým určitě svou kvalitu má. Věřím, že brzy budeme hrát v lepší polovině tabulky.

Do prestižní evropské soutěže dorostenců, kategorie U19, se příbramský tým dostal díky prvnímu místu v české lize. V ní v sezoně 2014/15 naprosto dominovali a historicky první titul pro Příbram získali dokonce už pět kol před koncem. Při losu UEFA Youth League byli zařazeni do „fáze národních šampionů". Pro úvodní kolo jim byl přidělen moldavský Kišiněv a poté rumunský Viitorul, akademie George Hagiho! Oba soupeře dokázali příbramští dorostenci vyřadit, a tak se mohli 14. prosince usadit k počítačům a sledovat, koho jim přiřadí los ve francouzském Nyonu pro jarní kolo. K Litavce nakonec přijel ruský velkoklub CSKA Moskva. Zápas, během kterého začalo hustě sněžit, dospěl k penaltám, které kluci od Litavky vyhráli. V dalším kole pak přijel tým ještě zvučnějšího jména – Benfica Lisabon a s ním i legenda Nuno Gomes. Také s portugalským celkem držel tým trenéra Petra Janoty krok, ale tentokrát penalty nezvládl. Do dalšího kola proti Realu Madrid tedy postoupil soupeř a krásná pohádka o účasti 1.FK Příbram na evropské scéně skončila. Ve stoje klukům aplaudovalo 6732 diváků!

1. kolo – 30. září: Příbram – Zimbru Kišiněv 2:0 (1:0). Branky: 11. Chaluš, 81. Januška. 21. října: Kišiněv – Příbram 1:2 (0:1). Branky: 49. Domascan z pk – 28. z pk a 82. Januška.
2. kolo – 4. listopadu: Příbram – Viitorul Constanta 2:0 (1:0). Branky: 33. Šrain, 72. Hlavatý. 25. listopadu: Viitorul – Příbram 0:0.
3. kolo – 10. února: Příbram – CSKA Moskva 2:2 (1:0, pk. 5:4). Branky: 13. Chaluš, 71. Januška z pk – 46. Kučajev, 56. Gordjušenko.
Osmifinále – 24. února: Příbram – Benfica Lisabon 1:1 (0:1). Branky: 85. Ayong – 33. Šarkič.

Do UEFA Youth League za Příbram nastoupili: Jedlička, Bouček, Holý, Chaluš, Růžek, Laňka, Januška, Květ, Hlavatý, Šrain, Ayong, Břížďala, Červeňák, Makoš a Rataj.