Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademie Ajaxu: skvělé podmínky i filozofie

Příbram – Skupina mládežnických trenérů 1.FK Příbram, vedená Václavem Černým (SCM) a Antonínem Barákem (SpSM), absolvovala několikadenní stáž v akademii klubu AFC Ajax Amsterdam. Členy výpravy byli dále trenéři mladších dorostů E. Reichenauer a M. Zárybnický, trenér mladších žáků Z. Míka a M. Kormaník, profesionální trenér mládeže KFA. Cílem trenérské delegace, vyslané vedením klubu, bylo nahlédnout do kuchyně jedné z nejúspěšnějších fotbalových líhní světa a přivézt poznatky a metody využitelné pro zkvalitnění práce s talentovanými fotbalisty 1.FK.

2.3.2012
SDÍLEJ:

Trenéři 1.FK Příbram byli na stáži v Ajaxu Amsterdam. Před hlavním stadionem.Foto: archiv V. Černého

Týden pozorování

„Měli jsme možnost sledovat kompletní týdenní mikrocyklus všech mládežnických kategorií Ajaxu. Abychom viděli co nejvíc, rozdělili jsme si sledování kategorií podle toho, co kdo trénujeme u nás v klubu. Společně jsme se pak sešli při trénincích přípravek, protože ty tréninkový den v akademii uzavíraly,“ nastínil běžný den na stáži Václav Černý. „Přesvědčili jsme se, že pověsti o kvalitě tréninku, trenérů a hráčů amsterdamské „továrny na fotbalisty“ nelžou a úspěchy Ajaxu, ale hlavně absolventů fotbalové akademie v předních světových klubech, mají základ v opravdu vynikající práci s talentovanými fotbalisty,“ dodal.

„Filozofie klubu v přípravě se nemění již mnoho let. Ajax chce vychovávat hráče, kteří mají předpoklady hrát fotbal na nejvyšší úrovni a podle předem a jasně určených kritérií jsou také hráči do akademie vybíráni,“ prozrazuje dále Černý.

Příprava je od nejmenších založena na bezchybné práci s míčem, kreativitě v herních situacích, rychlosti a dynamické síle. „Všechny týmy Ajaxu hrají velmi ofenzivně a hráči jsou vychováváni k vítězné mentalitě. Velkým plusem Ajaxu je, že na pozici hlavního trenéra mají už od žákovských kategorií vždy bývalého vynikajícího hráče klubu, většinou holandského reprezentanta,“ přibližuje zajímavost Černý.

Osobnosti

Sportovním šéfem akademie je Wim Jonk, který zároveň trénuje U18. Jedním z trenérů U19 je Ronald de Boer, bratr trenéra A mužstva. Takto bychom mohli ve výčtu známých jmen pokračovat u každé mládežnické kategorie. Navíc nejtalentovanější hráči mají speciální tréninky, které vedou pro útočníky Bryan Roy a Marc Overmars, obráncům se věnuje Jaap Stam.

„Velmi na mě zapůsobila pozitivní a přátelská atmosféra v akademii. Hráči se po příchodu do akademie srdečně zdraví s trenéry a naopak,“ přidává své pocity Antonín Barák a dodává: „Při tréninku se, hlavně díky úrovni hráčů, řeší jen fotbal a i vše okolo působí sice pracovně, ale velice příjemně. Stejné to bylo i při utkání Evropské ligy s Manchesterem United, které jsme tu viděli. Plný stadion zpíval, fandil, po celý zápas vynikající atmosféra. Ajax prohrál 0:2, přesto se po zápase hráčům dostalo poděkování v podobě potlesku zcela vyprodaných tribun.“

Vyhodnocení

Nyní je před trenéry hlavní úkol: zpracovat tréninkový materiál a co nejdříve začít přenášet získané poznatky na hráče příbramského klubu.

„V 1.FK Příbram se již několik let snažíme využívat materiály a praktická cvičení holandské fotbalové školy, která dala základ mnohým úspěšným akademiím v Evropě. Obsahová stránka tréninkových jednotek nás proto v naprosté většině ničím nepřekvapila. Také materiální zázemí jsme očekávali na té nejvyšší úrovni. Co na nás ale udělalo obrovský dojem, byla součinnost a týmová sehranost všech mládežnických trenérů Ajaxu. Nejen, že se jedná o bývalé hráče světové úrovně, ale především o týmově smýšlející trenéry, kteří jednoznačně upřednostňují osvědčenou filosofii klubu,“ přiblížil další důležitý bod úspěchu Václav Černý.

„Každý den se schází před i po trénincích u velkého stolu v klubové restauraci, kde podrobně dolaďují detaily k vedení a organizaci tréninků. Jejich pozitivní přístup se přenáší do tréninkového procesu, který má po všech stránkách vynikající úroveň,“ přidal Barák. 1.FK Příbram se dlouhodobě řadí mezi nejlepší fotbalové kluby v zemi v oblasti výchovy talentované mládeže. Zástupci mnoha oddílů sem jezdí dlouhodobě na stáže, pozorování a  besedy o práci s mládeží.

„Týden v Holandsku nám ukázal nové možnosti, jak zkvalitnit tréninkový proces a nastavit pro mládežnické týmy lepší tréninkové podmínky. Na závěr bychom chtěli poděkovat vedení 1.FK, v čele s Jaroslavem Starkou, které se spolupodílelo na finančním zajištění této stáže,“ uzavřel zajímavé povídání Václav Černý.

Autor: Jan Hájek

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení