JAN VITÁSEK

V sobotním zápase Malé Hraštice s béčkem Sedlčan (4:2) se podílel na výhře i Jan Vitásek. Ten je běžně strážcem domácí svatyně, tentokrát však dostal důvěru na hrotu. „Áčku se teď moc nedaří, a tak jsme se bavili s trenérem Petrem Plívou, co změnit nebo udělat jinak. A protože občas chodím za béčko do útoku, došli jsme k závěru, že půjdu z brány," popisuje nakonec vydařený tah Vitásek.

Před sobotním duelem již měl na kontě tři vstřelené branky. Všechny z penalt. Teď se trefil i ze hry. „Akce začala autovým vhazováním do vápna, kde jsem si zpracoval míč, otočil se kolem obránce a zakončil na zadní tyč," popisuje svůj zásah mladík, který se mimo jiného stará v Malé Hraštici i o družstvo žáků.

Radost z gólů zažívá Jan Vitásek vlastně již od malička. „Na penalty a dříve i přímáky chodím už od přípravky, kdy jsem hrál za Knín. Trestné kopy jsem zahrával ještě i v žácích za Sedlčany a zřídka i v dorostu tehdejší Marily, dnes 1.FK," prozrazuje svou fotbalovou pouť Vitásek.

Hraštické zásahy začal Vitásek počítat od sezony 2010-11, tehdy ještě ve III. třídě. „V té sezoně jsem dal dva góly, další rok (už v OP) jich bylo osm a minulý rok pět. Letos to bylo do soboty tři," prozradil bilanci, kterou by mu mohla závidět řada fotbalistů, hrajících pouze v poli. „Tím myslím ale jen branky z penalt za naše áčko. Béčko nepočítám, tam jich bylo také pár z penalt i ze hry," uzavřel Jan Vitásek.

MILAN VANČÁT

O den později, v nedělním souboji Dobříš B – Nový Knín B byli diváci svědky ještě větší kuriozity. Gól zde vstřelil Milan Vančát z pozice brankáře. „Byl to můj první gól hlavou v životě a první z pozice gólmana ze hry," prozradil Vančát.

K jeho zápisu mezi střelce došlo v 74. minutě po rohu. „Už jsem byl v jejich vápně na jeden roh předtím, ale rozehráli jsme jej špatně a byl z toho brejk. Teď to Zdenda Fic kopnul na zadní tyč, kde jsem se uvolnil a dal gól," popsal Milan Vančát. „Navíc to bylo na 10:0, takže mě to bude stát kilo do kasy," dodal s úsměvem.

Se svými spoluhráči se nakonec mohl radovat z vysokého vítězství 12:0. A právě hladký průběh zápasu vstřelené brance hodně napomohl. „Od stavu 3:0 jsem vlastně hrál takového stopera a ještě vytaženého."

Gólový zásah není ani pro Vančáta ničím neobvyklým. Často chodí na penalty, když je příležitost, hraje v útoku. „V dorostu jsem jednou byl nejlepším střelcem soutěže. Za dospělé dávám většinou z penalty a občas z trestňáku. Ale přímo ze hry jsem jako gólman ještě nikdy nedal," uzavřel Vančát.