O víkendu 23. a 24. srpna začíná nová mistrovská sezona okresních fotbalových soutěží Příbramska. Tu budeme opět v našem deníku pečlivě sledovat a přinášet čtenářům co nejpodrobnější statistické údaje i zajímavosti. V letošní sezoně navíc chceme opět po nějakém čase průběžně sledovat v našem tištěném vydání i tabulku střelců a průměr obdržených branek jednotlivých gólmanů.

Čas od času však nahlédneme také do průběžného hodnocení rozhodčích, které od letoška budou mít na starosti pouze proškolení hodnotitelé z jednotlivých oddílů. Už by se tedy nemělo stávat, že se známky od obou soupeřů budou tolik lišit, zejména v závislosti na konečném výsledku utkání.

A co, že obsahuje daný metodický manuál pro hodnocení rozhodčích?

Základem je, že výsledná známka se skládá ze čtyř hodnocených kritérií:
1. Osobnost (možnost udělení 0 až 1 bodu), 2. Uplatnění pravidel (0 až 5 b), 3. Fyzická kondice (0 až 2 b.), 4. Spolupráce s AR na pomezí (0 až 2 b.). Může se udělovat i půl bodu.

Předpokládá se, že na okresní úrovni by se známka měla pohybovat kolem čísla šest. „Vezmeme-li v úvahu, že rozhodčí v první lize dostávají známky pět až sedm, pak asi všichni cítíme, že známka deset pro okresního rozhodčího je jaksi přehnaná," řekl na letošním aktivu předseda okresního svazu Martin Havel. K co největší objektivitě nabádá i autor manuálu pro hodnotitele Eduard Škvára. „Hodnocení by nemělo být unáhlené, tedy jak v euforii vítězství, či naopak pomyslné způsobené křivdy. Hodnotitel může do zápisu napsat známku, dokud rozhodčí neopustí areál stadionu. Nemusí to tedy být ihned po utkání. Hodnotitelé by měli být alespoň tři ze strany jednoho družstva, kdy jeden sledoval utkání z hlediště, jeden z technické zóny a jeden, který hrál. Vzájemně si sdělí své postřehy, dohodnou se na známce, a ten, který má oprávnění, ji pak napíše do zápisu," píše Škvára.

Uvidíme. Už první víkend ukáže, zda to tak bude.