„Jeden z místních podnikatelů mi tu nabídl práci. Když jsem ji dodělal, našel mi další, tak už jsem tu zůstal," říká o svém příchodu do vesnice u řeky Vltavy snědý Lemos.

Do České republiky přišel z Angoly již v roce 1989.Tehdy si ve své vlasti za studijní úspěchy vysloužil možnost vycestovat do Evropy a studovat tady. V době, kdy se v naší republice měnil režim, nastoupil na střední průmyslovou školu, obor stavební. „Byl tam nějaký výběr, ale nakonec mi bylo určeno, kam pojedu," prozradil angolský hráč, který se nejlépe cítí v záloze, ale jak sám říká, hrát může prakticky kdekoliv.

Jeho první kontakt s českým fotbalem přišel v severních Čechách. „U nás v Angole jsem hrál fotbal jen na ulici. Opravdový zápas jsem odehrál až tady. V Kadani jsem začal hrát malou kopanou," zavzpomínal na fotbalové začátky v České republice a pochlubil se, že se mu opravdu dařilo. „Byl jsem na tom dobře technicky, ale nevěděl jsem toho moc o taktice, jak probíhá zápas a tak. To všechno jsem se musel naučit. Ale v malé kopané se mi dařilo, dokonce jsem na turnajích dostal i nějaké diplomy pro nejlepšího obránce," pochlubil se svými úspěchy José Fimino Mota Lemos.

Během svého pobytu v ČR si našel přítelkyni, s níž má tři děti. „Kluci hráli žákovskou ligu za Most," hlásí hrdě. Po devíti letech se s přítelkyní rozešel. Druhou lásku zatím nenašel.

V roce 2000 se nechal zlákat i velkou kopanou. Hrál čtyři roky za Dynamit Kotvina a poté byl registrován jedenáct let ve Spartě Radonice. Ve své vlasti se za tu dobu podívat nebyl. „V Angole byla občanská válka, vládl tam komunismus. Dnes už je to tam trochu jiné. Jdou tam peníze z různých fondů a opravuje se, co se poničilo. Chtěl bych se tam podívat. Plánuji to buď letos nebo příští rok. Mám tam sestru, se kterou jsem průběžně v kontaktu," dodal angolský fotbalista sympatickou češtinou, v níž zvládá i pro mnohé cizince neřešitelné ř. „Ale vy mluvíte česky lépe," smál se na pochvalu.

Ve Zduchovicích bydlí Lemos tři roky, ale fotbal začal hrát až na jaře. „Říkal jsem si, že musím o víkendech něco dělat, aspoň trochu se hýbat. Věděl jsem, že se tady hraje fotbal, tak jsem se domluvil. Je jedno, jaká je to soutěž. Fotbal je pořád fotbal, ať už jej hrajete na jakékoliv úrovni," dodává Lemos.

To, že je od většiny spoluhráčů věkově o dost starší, vůbec neřeší. „Už to není ono, jako dřív, ale beru to sportovně. Dokud mi budou sloužit nohy, tak budu hrát. Alespoň, jak se tady říká, abych si udělal žízeň," říká na závěr velmi příjemného rozhovoru angolský fotbalista ve zduchovických barvách José Fimino Mota Lemos.

VIZITKA

Datum nar.: březen 1972
Místo nar.: Quito.
Sport: fotbal.
Pozice: záložník.
Pochází z: Angola.

Předchozí působiště
Klub: 2001-2004 Dynamit Kotvina, 2004-2015 Sparta Radonice, od března 2015-dosud Zduchovice.