Pětadvacetiletý zadák po úterním dopoledním tréninku zůstal v příjemném šoku, když k němu zpráva o povolání do národního týmu přilétla. "Je to příjemná novinka, protože být v reprezentaci je pro každého vrchol. Ani jsem ještě nebyl u telefonu, tak nevím, jaké budou reakce," líčil po přípravě Rajtoral, který ve středu s plzeňským týmem vyrazí do Gelsenkirchenu k odvetě 2. kola Evropské ligy proti Schalke 04.

Příbramský odchovanec od podzimu roku 2008 ušel velký kus cesty. Přitom když onemocněl únavovým syndromem, měl ještě na ostravském angažmá úplně jiné starosti. "Vždyť jsem ani skoro nepřeběhl hřiště přes šířku," vzpomínal několikrát blonďatý bek.

S odstupem říká, že mu záhadná nemoc částečně také pomohla. "Když jsem s tou nemocí bojoval, ani jsem na fotbal moc nemyslel. Šlo mi jen o to, abych se dal zdravotně do kupy. Takže nějaké přemýšlení o reprezentaci by bylo jen sci-fi. Sáhl jsem si na dno. Od té doby to v sobě mám nastavené tak, že mě jen těžko něco může rozhodit," vyprávěl Rajtoral.

I když se už během podzimu, kdy odehrál slušné partie v LM proti Barceloně či AC Milán, množily spekulace o jeho možném přizvání do reprezentace, sám plzeňský bek jim mnoho důležitosti nepřikládal. A nezbystřil ani ve chvíli, kdy se minulý týden zranil další pravý bek Zdeněk Pospěch, jehož místo nyní Rajtoral má v reprezentaci zaujmout.

"Všechno to byly opravdu jen spekulace a já je moc nesleduju. Prostě dokud není věc hotová, neřeším to. Soustředil jsem se jen na to, abych odváděl co nejlepší výkony v klubu. Pak je to už na lidech, kteří o reprezentaci rozhodují. Na ničem jiném nezáleží," řekl Rajtoral. "Sám pro sebe jsem si říkal, že kdo si počká, ten se dočká," uvedl hráč, který už dříve nasbíral 30 startů v juniorských reprezentacích a v roce 2007 se představil také na Euru jednadvacítek.

Jestli se na vrcholný turnaj podívá i v červnu, tedy přesně pět let od klání v Nizozemsku, kde mladíci vypadli už v základní skupině, teď prý neřeší. I když vnímá, jaká šance se mu naskytla, když do národního týmu nahlédne necelé čtyři měsíce před startem evropského šampionátu. "Určitě bude prostor na to, abych se ukázal. Ale že by se mi hlavou honilo mistrovství Evropy, to vůbec ne. V červnu se uvidí, jestli budu na dovolené, nebo na Euru," přemítal s úsměvem Rajtoral.