„Hlavním důvodem všeho jsou peníze. Od července se mají v okresních soutěžích zvýšit odměny rozhodčích a krajští sudí cítí, že by z toho mohli mít prospěch. Chtějí, abychom třeba narychlo měnili delegaci v jejich prospěch. To my ale dělat určitě nebudeme. Z toho jsou dotčení a volají po změnách v komisi rozhodčích," říká předseda Komise rozhodčích OFS Příbram Eduard Škvára a dodal, že skupina, které se to týká, je složena převážně z těch, s nimiž jsou problémy dlouhodobě. „Od chvíle, kdy převzal komisi IaPÚ pan Kobík, začaly padat pokuty za různé prohřešky. Protože na to rozhodčí nebyli zvyklí, začali si stěžovat. Dali se dohromady a věří, že ti, kteří tu skupinu organizují, by vedli komisi rozhodčích lépe," dodává Škvára.

Ze vzniklé situace samozřejmě není nadšený a chce ji řešit. Se svými odpůrci však zatím neměl možnost komunikovat.

„Několikrát jsme jim řekli, že si s nimi chceme sednout, vše si vyříkat. Ale přímé konfrontaci se vyhýbají. Vše vyvrcholilo bojkotem zimního semináře, kdy dokonce rozeslali některým rozhodčím esemesky, že seminář je zrušen," kroutí nevěřícně hlavou Eduard Škvára.

Seminář, kterého se zúčastnil i předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš, tak byl hodně znehodnocen. „Pan Kureš měl krásnou, poučnou přednášku. Byl skvěle připravený. Bohužel, polovina rozhodčích se kvůli té lživé esemesce nedostavila. Mrzí mě to i proto, že mezi nimi byli rozhodčí, kteří měli být odměněni za dlouhodobou činnost," říká Škvára.

Komise rozhodčích OFS Příbram připravila náhradní zimní seminář. Jak dál s opoziční skupinou se bude radit s nejužším vedením krajského svazu. „Ta skupina si myslí, že bez nich nebudeme moct zajistit obsazení soutěží. Ale to samozřejmě není pravda. I když nás není zrovna hodně, vždy je tu možnost vypůjčit si rozhodčí z Berounska či Benešovska," nastiňuje jednu z možných variant předseda okresních fotbalových rozhodčích.

Situací už se na dvou jednáních zabýval Výkonný výbor OFS Příbram, tento týden však byly do problému zataženi i zástupci všech oddílů a klubů. Z nepodepsaného mailu rozhodciofspb@seznam.cz jim přišla zpráva, v níž byli někteří členové stávající komise rozhodčích a dokonce i předseda svazu osočeni ze špatného nakládání s financemi, určenými klubům.

To pochopitelně strhlo sérii mailové korespondence, v níž se dotčené osoby snaží nařčení vysvětlit na pravou míru a tím je dementovat. Vyjádřili se postupně předseda STK Josef Kuba, člen VV Lubomír Lhota, předseda OFS Martin Havel a naposledy i jeden z rozhodčích, podepsaných pod peticí za odvolání komise rozhodčích – Lukáš Marhefka.

Kdo má pravdu? To vědí jen přímí aktéři tohoto sporu. Na všechna nařčení zatím měla komise rozhodčích odpověď. Zatím to tedy vypadá, že má navrch.